28. november

28. novembra 1820 se je rodil nemški filozof Friedrich Engels, ki je bil tesni sodelavec Karla Marxa. Z njim je utemeljil znanstveni socializem. Engels se je kot najstnik ukvarjal tudi z radikalnim novinarstvom.

Objavljeno
27. november 2006 23.05
Posodobljeno
27. november 2006 18.44
Friedrich Engels - Soutemeljitelj znanstvenega socializma s Karlom Marxom
28. novembra 1820 se je rodil nemški filozof, politik in tesni sodelavec Karla Marxa pri utemeljitvi znanstvenega socializma Friedrich Engels . Engels, rodil se je kot najstarejši sin uspešnega tekstilnega tovarnarja iz Wuppertala, se je že kot najstnik zapletel v radikalno novinarstvo. Oče ga je leta 1842 poslal v Anglijo in tam je vodil njegovo tekstilno tovarno v Manchestru. Zgrožen nad revščino tamkajšnjih delavcev je začel pisati razpravo in jo leta 1845 objavil pod naslovom Položaj delavskega razreda v Angliji.

Hkrati je začel pisati tudi za časopis Deutsch-französische Jahrbücher, ki sta ga v Parizu izdajala Arnold Ruge in Karl Marx. Ko sta se Marx in Engels srečala, sta ugotovila, da si delita poglede na filozofijo in kapitalizem ter začela sodelovati. Ko je francoska oblast januarja 1845 Marxa izgnala iz Francije, sta se naselila v Belgiji, kjer je bilo takrat dovoljene več svobode izražanja kot kjer koli drugje v Evropi.

Julija 1845 sta se preselila v Anglijo in Engels je spoznal irsko delavko Mary Burns, s katero je živel do njene smrti 1863. Potem je živel z njeno sestro Lizzie, s katero se je poročil tik pred njeno smrtjo 1877. Ženski sta močno vplivali nanj in mu najverjetneje predstavili tudi radikalno delavsko gibanje »čartizem«.

Januarja 1846 sta se Marx in Engels vrnila v Bruselj ter poskušala povezati socialistične voditelje po različnih koncih Evrope. Prvi korak je bila konferenca angleških socialistov v Londonu, kjer so utemeljili novo organizacijo Komunistično ligo, na katero je Marx vplival s svojimi idejami, Engels je vplival na strategijo njenega delovanja. Leta 1947 sta začela pisati skupni pamflet, ki je temeljil na Engelsovih Načelih komunizma, napisala sta ga tako preprosto, da ga je lahko razumelo širše bralstvo. Februarja 1847 sta ga objavila kot Komunistični manifest.

Marca 1848 so ju izgnali iz Belgije. Naselila sta se v Kölnu in začela izdajati radikalni časopis Neue Rheinische Zeitung. Engels je aktivno sodeloval tudi v revoluciji 1848 in se boril proti Prusom.

Leta 1849 sta z Marxom zbežala v London, tam je Marxova družina z Engelsovo pomočjo živela v veliki bedi. Da bi pomagal Marxu, se je Engels celo vrnil na delo v očetovo tovarno, po njegovi smrti leta 1870 pa tudi uredil Marxova dela.

Dogodki na današnji dan:

1829 Rodil se je ruski skladatelj in glasbenik Anton Grigorjevič Rubinstein, eden največjih pianistov 19. stoletja (umrl 1894).

1837 Rodil se je ameriški izumitelj John Wesley Hyatt, ki je odkril prvo uporabno umetno maso celuloid (umrl 1920).

1907 Rodil se je italijanski novinar in pisatelj Alberto Moravia, ki je bil znan po svojih literarnih portretih družbene odtujenosti in spolnosti brez čustev (umrl 1990).

1943 V Teheranu se je začela konferenca treh zavezniških voditeljev, Churchuilla, Roosevelta in Stalina, na kateri so se sporazumeli o odprtju druge fronte v Evropi in delitvi Nemčije po vojni.