29. avgust

Motocikel je sprva pomenil tehnični napredek ter uporabno in cenejše prevozno sredstvo. Šele veliko pozneje je postal tudi simbol svobode, uporništva in »trdih mož«.

Objavljeno
29. avgust 2006 02.01
Motocikel je sprva pomenil tehnični napredek in je bil predvsem v prvih letih motorizacije uporabno prevozno sredstvo, veliko cenejše od avtomobilov. Šele veliko pozneje je postal tudi simbol svobode, uporništva in »trdih mož«.

Motocikel je prvi izdelal Gottlieb Daimler in ga 29. avgusta 1885 prijavil na patentnem uradu kot »motorizirano jahalno vozilo na dveh kolesih«. Daimlerjev motocikel je bil nerodna lesena konstrukcija s stranskimi kolesci, ki naj bi preprečevali prevračanje. Za Daimlerja je bil izum le tehnični eksperiment in se z njim menda ni niti enkrat popeljal. Kljub temu je bil svojevrstna mojstrovina. Ottovi štiritaktni motorji so bili težki in nerodni, Daimlerjev je bil lahek in je deloval na bencin, namesto na do tedaj običajni plin. Motocikel je pognal vse do hitrosti 8 km/h in je brez težav prestal tudi preskusno vožnjo na razdalji treh kilometrov.

Če je motocikel lahko tudi dvokolesnik s parnim motorjem, potem bi lahko izumitelj tega prevoznega sredstva bil Američan. S takšnim vozilom se je namreč leta 1867 po sejmih na vzhodu ZDA predstavljal dotični Sylvester Howard Roper iz Roxburyja v Massachusettsu. Leta 1868 je Francoz Louis-Gillaume Perreaux patentiral podoben parni motocikel, ki ga je razvil neodvisno od Roperja. Prvi motocikel, ki ga je bilo mogoče kupiti, je sicer leta 1894 prišel iz nemške tovarne Hildebrand&Wolfmüller.

V začetku je motocikle izdelovalo veliko obrtnikov, ko pa so motorji postajali močnejši, njihove zasnove pa so prerasle kolesa, iz katerih so izšli, je bilo pomembnih proizvajalcev vse manj. Pred prvo svetovno vojno je bila največja tovarna motociklov na svetu ameriški Indian, ki je potem žezlo prepustil Harley-Davidsonu, leta 1928 je naslov največjega izdelovalca motociklov prevzel nemški DKW. Po drugi svetovni vojni je bila največja najprej skupina BSA, potem nemški NSU, v sedemdesetih letih je naslov prve prevzela japonska Honda. Na nekaterih trgih so britanski proizvajalci Triumph, BSA in Norton obdržali vodilni položaj vse do prihoda Japoncev v sedemdesetih letih, ki so bili sposobni hitreje in ceneje izdelovati motocikle boljše kakovosti. Danes v motociklistični industriji vladajo predvsem japonske tovarne Honda, Kawasaki, Suzuki in Yamaha, čeprav so še vedno priljubljene tudi druge, kot je, denimo, ameriški Harley-Davidson.

Dogodki na današnji dan:

1526 Pri madžarskem obdonavskem mestecu Mohács je potekala odločilna bitka med madžarsko in turško vojsko, ki je s popolnim porazom Madžarov povzročila zaton madžarskega kraljestva in tlakovala pot najprej za turško, potem pa za habsburško nadoblast nad to državo.

1619 Rodil se je francoski državnik Jean-Baptiste Colbert, finančni minister Ludvika XIV. in po letu 1665 eden glavnih predstavnikov merkantilizma in protekcionizma v gospodarstvu (umrl 1683).

1796 Rodil se je francoski raziskovalec in diplomat Gaspard-Théodore Mollien, eden prvih evropskih raziskovalcev notranjosti zahodne Afrike, ki je s poročili Evropejcem razkril nepredstavljivo raznolikost pokrajine in kultur (umrl 1872).