Ljubljana - Ruski filmski režiser in scenarist Andrej Arsenjevič Tarkovski, najizrazitejša avtorska osebnost moderne sovjetske kinematografije, ki so ga na zahodu zelo cenili, v domovini pa so ga sovjetske oblasti pogosto cenzurirale, je bil sin uglednega ruskega pesnika. Študiral je na visoki filmski šoli VGIK v Moskvi in leta 1960 študij sklenil s filmom Katok i skripka (Valjar in violina), s katerim si je pridobil priznanje newyorškega filmskega festivala. S tem filmom in celovečernim prvencem Ivanovo otroštvo, v katerem je leta 1962 obdelal izkušnje osirotelega dečka na ruski fronti med drugo svetovno vojno, se je uveljavil na svetovnem filmskem prizorišču. Njegov naslednji film, leta 1966 posneta epska in vizualno kompleksno oblikovana zgodovinska freska Andrej Rubljov, v katerem je obdelal življenjepis srednjeveškega slikarja ikon, je med kritiki požel hvalo zaradi slikovitega prikaza ruske srednjeveške družbe. S filmom Solaris, filmsko obdelavo romana poljskega pisatelja Stanislawa Lema, je ustvaril eno najbolj izvirnih del, kar zadeva znanstvenofantastični film, v Ogledalu pa je upodobil svojo najintimnejšo vizijo.
Filmi Andreja Tarkovskega so kljub majhnemu številu bili znani po osupljivih vizualnih podobah, simboliki, vizionarskemu pridihu in odsotnosti tradicionalnega zapleta in dramske strukture. Sovjetske oblasti so onemogočile prikazovanje več njegovih filmov v domovini, zato se je Tarkovski po dokončanju Stalkerja leta 1975 odločil, da bo zapustil domovino in se ne bo več vrnil. V Italiji je posnel še Nostalgijo, na Švedskem pa Žrtvovanje. 29. decembra 1986 je umrl v Parizu.
Dogodki na današnji dan:
1689: Umrl je angleški zdravnik Thomas Sydenham, ki velja za utemeljitelja klinične medicine in epidemiologije (rojen 1624).
1721: Rodila se je francoska kurtizana Madame de Pompadour, ki je imela kot ljubica francoskega kralja Ludvika XV. na dvoru velik politični vpliv, zelo pa je podpirala tudi umetnost, literaturo in znanost (umrla 1764).
1788: Rodil se je danski arheolog Christian Jürgensen Thomsen, ki je najbolj zaslužen za razdelitev prazgodovine na kameno, bronasto in železno dobo glede na stopnje tehnološkega razvoja človeka v Evropi (umrl 1865).
1788: Rodil se je španski vojaški taktik Tomas de Zumalacarregui y de Imaz, najbriljantnejši vojak, ki se je v prvi karlistični vojni boril na strani Dona Carlosa, bourbonskega tradicionalističnega pretendenta na španski prestol (umrl 1835).
1873: Rodil se je romunski folklorist, jezikoslovec in pesnik Ovid Densusianu, ki je v romunsko književnost uvedel smernice evropskega modernizma (umrl 1938).
1926: Umrl je avstrijski pesnik Rainer Maria Rilke (rojen 1875), eden vodilnih lirikov v evropski poeziji dvajsetega stoletja.
1929: Umrl je nemški inženir in industrijalec Wilhelm Maybach, glavni oblikovalec prvih avtomobilov Mercedes (rojen 1846).
1943: V Trnovskem gozdu je začela delovati partizanska bolnišnica Pavla.
1949: V Solinu pri Splitu so izvolili prvi delavski svet v Jugoslaviji.