3. oktobra 1889 se je rodil nemški novinar in pacifist Carl von Ossietzky, ki je dobil Nobelovo nagrado za mir za leto 1935.
Leta 1912 se je včlanil v Nemško mirovno društvo, vendar so ga kljub temu vpoklicali v vojsko in prvo svetovno vojno je preživel na bojišču. Leta 1920 je postal tajnik mirovnega društva v Berlinu, dve leti pozneje pa je sodeloval pri ustanovitvi organizacije Nie wieder Krieg (Nikoli več vojne). Leta 1927 je postal urednik političnega tednika Weltbühne in v njem je v seriji člankov razkril namene nemške vojske, ki se je hotela ponovno oborožiti. Novembra 1931 so ga obtožili veleizdaje in obsodili na 18 mesecev zapora, vendar so ga decembra 1932 že pomilostili.
Carl von Ossietzky je nasprotoval nemškemu militarizmu ter levemu in desnemu političnemu ekstremizmu. Ko je januarja 1933 nemški kancler postal Adolf Hitler, je ponovno prevzel urejanje časopisa Weltbühne in v njem brezkompromisno napadal naciste. Ni hotel oditi iz Nemčije in konec februarja 1933 so ga aretirali. Po treh letih, ki jih je prebil v raznih taboriščih, ga je nacistična oblast, ki se je zbala reakcije mednarodne javnosti, ki jo je začel njegov primer vse bolj zanimati, maja 1936 premestila v jetniško bolnišnico v Berlinu.
Novembra 1936 so mu podelili Nobelovo nagrado za mir za leto 1935, ki jo je marsikdo interpretiral kot mednarodno kritiko nacističnega političnega sistema. Hitler se je nanjo odzval tako, da je Nemcem prepovedal sprejeti kakršno koli Nobelovo nagrado. Čeprav Ossietzkemu niso dovolili oditi iz Nemčije, se je smel preselil v zasebni sanatorij, kjer je zaradi opešanega zdravja umrl maja 1938.
Dogodki na današnji dan:
1369 Umrla je Margareta, zadnja tirolska grofica iz dinastij grofov Goriških, hči koroškega vojvode in tirolskega grofa Henrika, ki je leta 1335 nasledila njegovo tirolsko posest. Koroško je takrat podedoval avstrijski vojvoda Albert II. Habsburški (rojena 1318).
1810 V Ljubljani je izšla prva številka časnika Télégraphe officiel, ki je bil sprva le suhoparen uradni list, pod vodstvom Charlesa Nodiera pa je leta 1813 postal pestrejši in zanimivejši za domače prebivalstvo, saj je objavljal tudi zgodovinske, geografske in literarne članke.
1895 Rodil se je ruski pesnik Sergej Aleksandrovič Jesenin, svojski ustvarjalec, čigar dvojna podoba preprostega kmečkega pevca na eni strani in razgrajaškega ekshibicionista na drugi, je bila odsev tragične neprilagojenosti svetu, ki je v revolucionarnem obdobju doživljal korenite spremembe (umrl 1925).
1922 Rodil se je slovenski pesnik, scenarist in filmski režiser France Kosmač (umrl 1974).
1929 Na seji ministrskega sveta Kraljevine SHS so sprejeli zakon o novem imenu države in jo preimenovali v Kraljevino Jugoslavijo.
1931 Umrl je danski violinist, dirigent in skladatelj Carl Nielsen, eden največjih danskih skladateljev, znan predvsem po svojih simfonijah (rojen 1865).
1990 S formalnim pristopom bivše Nemške demokratične republike k Zvezni republiki Nemčiji je Nemčija spet postala enotna država.