30. avgusta 1844 se je rodil nemški geograf in etnograf Friedrich Ratzel, ki je pomembno vplival na sodobni razvoj obeh znanstvenih panog. Oblikoval je koncept »Lebensrauma« oziroma »življenjskega prostora«, ki je skupine ljudi povezal s prostorom, v katerem živijo in se razvijajo. Ratzel je sicer izpostavil nagnjenje držav, da se v skladu z razumnimi zmožnostmi širijo ali krčijo, vendar je posledična zloraba njegovega koncepta »Lebensrauma«, do katere je prišlo med nacistično Nemčijo, bolj temeljila na poznejših interpretacijah njegovega koncepta, ki jih je oblikoval švedski politolog Rudolf Kjellen.
Ratzel je sicer študiral zoologijo in leta 1869 objavil komentarje na Darwinovo delo. Kmalu se je seznanil tudi s teorijami, ki so se nanašale na selitve vrst. Daljše popotovanje po Severni in Srednji Ameriki, ki ga je v letih 1874 in 1875 opravil kot dopisnik časopisa Kölnische Zeitung, je nanj naredilo izjemen vtis. Med njim so mu na misel prišle tudi osnove za poznejše delo. Po vrnitvi v Nemčijo je najprej poučeval na Tehnični univerzi v Münchnu, potem pa na Univerzi v Leipzigu.
Ratzel se je pri delu najbolj zanimal za človeške migracije, izposojanje kulturnih dosežkov med narodi in razmerja med človekom in številnimi dejavniki fizičnega okolja. Čeprav sta nanj močno vplivali evolucijski teoriji Charlesa Darwina in nemškega zoologa Ernsta Heinricha Haeckla, je Ratzel postal pozneje zelo kritičen do njunih mehanističnih pogledov na razvoj človeštva in narave. Zato je imela v poznejšem obdobju njegovega dela biologija na njegove zamisli manj vpliva, bolj je črpal iz filozofije.
Njegovo glavno etnološko delo je bila razprava Völkerkunde (Zgodovina človeštva). V delu Anthropogeographie (Antropogeografija) je obravnaval porazdelitve prebivalstva, njegov odnos do preseljevanja in okolja ter učinke okolja na posameznike in družbo. Leta 1901 je izšel tudi esej Lebensraum, ki ga velikokrat navajajo kot enega od iniciatorjev razvoja politične geografije, čeprav je bil zamišljen bolj kot študija biološke geografije.
Dogodki na današnji dan:
1770 Rodil se je nemški filozof in pedagog Friedrich Karl Forberg, eksponent idealistične šole, ki jo je razvil Johann Gottlieb Fichte (umrl 1848).
1809 Umrl je poljski državnik Ignacy Hrabia Potocki, veliki maršal Litve, sicer pa pripadnik ene najstarejših poljskih aristokratskih družin (rojen 1750).
1878 Rodil se je francoski pedagog, zgodovinar idej in slovstva Paul Hazard (umrl 1944).
1889 Rodila se je danska igralka Bodil Ipsen, ki je s stalnim igralskim partnerjem, karakternim igralcem Poulom Reumertom vnovično osvetlila drame Henrika Ibsna in Augusta Strindberga (umrla 1964).
1980 Umrl je portugalski pesnik in dramatik Bernardo Santareno, ki velja za enega vodilnih portugalskih dramatikov dvajsetega stoletja (rojen 1924).
1993 Maroški kralj Hassan II. je v Casablanci odprl veliko mošejo, ki je druga največja mošeja, prva je v Meki, in lahko sprejme 100 tisoč vernikov.