31. maj

Na današnji dan leta 1838 se je rodil angleški filozof in pisatelj Henry Sidgwick, znan predvsem po svoji etični teoriji, ki jo je zasnoval na utilitarizmu.

Objavljeno
31. maj 2006 02.01
Angleški filozof in pisatelj Henry Sidgwick
31. maja 1838 se je rodil angleški filozof in pisatelj Henry Sidgwick, znan predvsem po svoji etični teoriji, ki jo je zasnoval na utilitarizmu. Njegova knjiga The Methods of Ethics (Metode etike, 1874) med nekaterimi kritiki velja za najpomembnejše delo o etiki v Angliji 19. stoletja.

Leta 1859 je postal sodelavec Trinity Collegea v Cambridgeu, pozneje pa predavatelj klasične književnosti. Leta 1869 je začel predavati moralno filozofijo. Zavzemal se je tudi za izobraževanje žensk in bil med ustanovitelji Newham Collegea. Njegova žena Eleonor Balfour je leta 1892 postala ravnateljica te ustanove za izobraževanje žensk.

V filozofiji je Sidgwick sledil utilitarizmu Johna Stuarta Milla in prevzel etična načela, ki jih je Immanuel Kant imenoval kategorični imperativ. Pogledom obeh mož na etiko je sledil tudi v svojem prvem in najpomembnejšem delu The Methods of Ethics. Z metodami je poimenoval racionalni proces doseganja sposobnosti za sprejemanje etičnih odločitev. Vse metode bi lahko po njegovem povzeli v treh pristopih: egoizmu, utilitarizmu in intuitizmu. Egoizem se nanaša na teorijo, ki akcijo opravičuje z zadovoljstvom, ki ga povzroči pri vršilcu dejanja. Utilitarizem si prizadeva, da bi prispeval k zadovoljstvu vseh, ki jih dejanje zadeva. Intuitizem po drugi strani nakazuje, da zbujanje zadovoljstva ni edini možni namen dejanja in da so primerne tudi smernice, ki ne vodijo nujno k zadovoljstvu. Sidgwick je sklepal, da noben pristop sam po sebi ne more biti zadostni temelj za racionalno odločanje. Namesto tega je predlagal sistem »univerzalnega hedonizma«, ki naj bi si podobno kot Kantov kategorični imperativ prizadeval za zgladitev očitnega nasprotja med zadovoljstvom posameznika in družbe.

1578 V Rimu so po naključju odkrili katakombe.

1594 Umrl je beneški slikar Tintoretto, veliki manieristični mojster beneške šole in eden najpomembnejših umetnikov pozne renesanse (rojen 1518).

1809 Umrl je avstrijski skladatelj Joseph Haydn, eden najpomembnejših akterjev pri razvoju klasičnega glasbenega sloga v osemnajstem stoletju (rojen 1732).

1819 Rodil se je ameriški književnik in novinar Walt Whitman, največji ameriški pesnik druge polovice devetnajstega stoletja (umrl 1892).

1901 Z mirom v Vereenigingu se je končala burska vojna med južnoafriškimi nizozemskimi naseljenci v Transvaalu in Oranju ter britansko kolonialno upravo, po kateri so bili Buri prisiljeni priznati britansko nadoblast.

1945 Rodil se je nemški filmski režiser, scenarist in igralec Rainer Werner Fassbinder, ki velja za glavnega predstavnika novega nemškega filma šestdesetih in sedemdesetih let dvajsetega stoletja (umrl 1982).

1960 Umrl je nemški nacistični ekonomist Walther Funk, gospodarski minister tretjega rajha od leta 1938 in predsednik Reichsbanke od 1939 (rojen 1890).

1988 Služba državne varnosti je aretirala publicista tednika Mladine in kandidata za predsednika ZSMS Janeza Janšo, nato pa še zastavnika JLA Ivana Borštnerja ter novinarja Mladine Davida Tasiča in Francija Zavrla.