4. april

Na danšnji dan leta 1915 se je rodil ameriški kitarist in pevec bluza Muddy Waters, eden glavnih akterjev pri ustvarjanju sodobnega glasbenega sloga rhythm-and-blues.

Objavljeno
04. april 2006 00.01
Posodobljeno
03. april 2006 21.13
Muddy Waters
Na danšnji dan leta 1915 se je rodil ameriški kitarist in pevec bluza Muddy Waters, eden glavnih akterjev pri ustvarjanju sodobnega glasbenega sloga rhythm-and-blues, ki je vplival tudi na številne druge glasbene sloge. Rodil se je kot McKinley Morganfield in odraščal pri babici v Clarksdalu v zvezni državi Misisipi. V deželi bombaža je tedaj vladala huda revščina in ljudje so si lajšali težave med drugim z gospelom in bluzom. Morganfield se je srečeval z bluzom med delom na poljih in družabnih srečanjih v prostem času. Takrat je dobil tudi ime, ki ga je pozneje uporabljal kot umetniško: ker se je rad igral v lužah, ga je babica začela klicati Muddy, Waters pa so mu kot zbadljivko pozneje dodali otroci.

Najprej je igral harmoniko in se pozneje naučil še kitare. Kmalu je razvil svoj glasbeni slog, za katerega sta bila značilna precejšnja agresivnost in manj čista lirika. V začetku štiridesetih let je bil v domačem okolju že zelo znan, leta 1941 pa ga je odkril in prvič posnel arhivist Alan Lomax, ki je zbiral zapise za knjižnico ameriškega kongresa. Ko se je Muddy Waters slišal na posnetku, je spoznal, da lahko postane poklicni glasbenik. Leta 1943 se je odpravil v Chicago, kjer je že delovalo veliko izjemnih glasbenikov. Podnevi je delal v papirnem mlinu, ob večerih pa se je z majhno skupino poskušal uveljaviti kot glasbenik v klubih South Sida. Takrat se je slogovno oddaljil od podeželskega bluza, ki mu je dodal izrazitejše plesne ritme, električno kitaro, klavir in bobne. A kljub temu je ohranil tradicionalni vokalni slog in liriko, v kateri so se izmenjevali žalost, bahavost in odkrita čutnost.

Nastal je slog, ki je zaslovel kot urbani bluz v čikaški obliki, in Waters je bil njegov najznačilnejši predstavnik. A vendar je ostal širšemu občinstvu neznan do začetka šestdesetih let, ko je k njegovemu odkritju pripomoglo povečano zanimanje za korenine popularne glasbe. Od takrat je do začetka osemdesetih let igral na raznih prireditvah in posnel več uspešnih albumov.

Dogodki na današnji dan:

188 Rodil se je rimski cesar Karakala (umrl 217).

1536 Umrl je beneški zgodovinar Marino Sanudo. Njegovi Dnevniki so dragocen vir za proučevanje obdobja, v katerem je živel (rojen 1466).

1643 Umrl je nizozemski teolog Simon Episcopus, ki je sistemiziral arminianizem, liberalni odgovor na kalvinistično doktrino o predestinaciji (rojen 1583).

1840 Rodil se je avstrijski jezikoslovec Alfred Theophil Holder, znan po klasičnih in srednjeveških latinskih, germanskih in keltskih študijah ter po monumentalnem delu Altceltischer Sprachsatz (Starokelstki slovar) (umrl 1916).

1861 Umrl je avstrijski politik grof Anton Kolowrat, dolgoletni notranji minister in največji politični nasprotnik kneza Metternicha (rojen 1778).

1932 Rodil se je sovjetski filmski režiser Andrej Tarkovski, ki so ga na Zahodu zelo cenili, doma pa cenzurirali (umrl 1986).

1968 V Memphisu je bil umorjen ameriški borec za državljanske pravice črncev Martin Luther King (rojen 1929).