4. februar

4. februarja 1945 se je v Jalti na Krimskem polotoku začelo zadnje srečanje ameriškega predsednika Roosevelta, britanskega premiera Churchilla in sovjetskega voditelja Stalina.

Objavljeno
04. februar 2006 01.01
Churchill, Roosevelt in Stalin na Jalti
4. februarja 1945 se je na Jalti začelo zadnje srečanje ameriškega predsednika Roosevelta, britanskega premiera Churchilla in sovjetskega voditelja Stalina. Konferenca, na kateri so razpravljali o končnih operacijah druge svetovne vojne in o ureditvi Evrope po njej, je najbolj ostala v spominu po obravnavi poljskega vprašanja. Zahodni zavezniki so odrekli podporo begunski poljski vladi v Londonu in privolili v to, da bo Lublinski komite, ki so ga kot začasno vlado že priznali sovjetski gospodarji Poljske, postal jedro začasne vlade narodne enotnosti, ki naj bi Poljsko vodila do svobodnih volitev. Bili so si edini, naj Poljska v zameno za ozemlje na vzhodu države, ki ji ga je leta 1939 odvzela Sovjetska zveza, na zahodu dobi del Nemčije, vendar se niso strinjali s črto Odra-Nisa kot mejo med Nemčijo in Poljsko, ker bi tako prišlo pod poljsko oblast preveč Nemcev. O preostalem delu »osvobojene Evrope« zahodni zavezniki od Stalina niso dobili nobenih trdnejših zagotovil, razen izjave, da bo podprl »demokratične elemente« in »svobodne volitve«, na podlagi katerih naj bi nastale vlade, ki bi »ustrezale volji ljudstva«.

Konferenca je potrdila delitev Nemčije na okupacijske cone. Ameriško so nekoliko zmanjšali, da bi zagotovili prostor tudi Franciji. Roosevelt in Churchill sta zavrgla Morganthaujev načrt, naj bi po vojni razstavili nemško industrijo, vendar druge rešitve nista ponudila. Trije voditelji so obljubili, da bodo Nemcem po vojni zagotovili osnovne potrebščine za preživetje, da bodo nadzorovali nemško industrijo, privedli vojne zločince pred sodišče in Nemčiji določili plačilo vojne odškodnine.

Dogodki na današnji dan:

1746: Rodil se je poljski vojaški častnik in državnik Tadeusz Kosciuszko, ki je postal znan po sodelovanju v ameriški vojni za neodvisnost in vodenju narodnih vstaj v domovini (umrl 1817).

1789: George Washington postane prvi predsednik ZDA.

1815: V Osijeku se je rodil hrvaški škof, politik in narodni voditelj Josip Juraj Strossmayer (umrl 1905).

1864: V Ljubljani je bila z dovoljenjem dunajske vlade ustanovljena Slovenska matica, ki še danes izdaja slovenska leposlovna, znanstvena in poljudna dela.

1902: Rodil se je ameriški letalec Charles Lindbergh, ki je maja 1927 prvi preletel Atlantski ocean (umrl 1974).

1934: V Planici je bilo otvoritveno tekmovanje na »mamutski skakalnici«.

2003: Zvezna republika Jugoslavija se s sprejetjem ustave preoblikuje v ohlapnejšo konfederacijo dveh državnih enot z imenom Državna skupnost Srbije in Črne gore.