Danes, ko množice turistov potujejo po svetu, se zdi, da je bilo tako že od nekdaj, a vendar to ni res. Organizirana turistična potovanja so se začela šele sredi 19. stoletja. 5. julija 1841 zgodaj zjutraj se je na železniški postaji v angleškem mestecu Leicester zbralo 570 ljudi, ki jih je Thomas Cook povabil na posebno vožnjo v Loughborough in nazaj. Izlet je stal en šiling, potniki pa so za to dobili povratno vozovnico za vagon tretjega razreda, sendvič s šunko in skodelico čaja. To je bilo prvo znano organizirano potovanje na svetu.
Thomas Cook je bil strugar, tiskar, založnik in predvsem laični pridigar. Z izletom v Loughborough je starosta potovalnih agentov hotel doseči marsikaj, le nečesa ne: zaslužiti denarja. Udeleženci izleta so bili abstinenti, pripadniki gibanja, ki se je bojevalo za življenje brez alkohola, njihovo geslo pa je bilo Stran od steklenice gina in ven na sveži zrak.
Svežega zraka so se potniki v odprtih vagonih železniške družbe Midland Raillway res nadihali. Njihov prihod v Loughborough je bil veličasten, pionirje turističnih potovanj je pričakala množica radovednežev in godba na pihala. Thomas Cook se je potovanja domislil nekaj mesecev prej, ko je isto pot prepešačil. Kot je dejal, se mu je približno na polovici poti porodila zamisel, da lahko potovanje po železnici izkoristi za širjenje abstinence in s to idejo je naredil velik turistični posel.
Ljudje so seveda potovali že pred Cookom, vendar trgovcem, diplomatom, rokodelcem, kurirjem, vojakom, romarjem ... ni nihče zavidal prepotovanih razdalj, potovanje zgolj iz užitka pa se je zdelo nekaj nepredstavljivega. Tako mnenje se je začelo spreminjati šele v 18. stoletju, ko je med aristokrati postalo modno potovati v zdravilišča. Potem so v 19. stoletju izumili železnico in nenadoma je bilo mogoče velike razdalje premagovati poceni, varno in udobno in popotniki so se hitro prelevili v turiste.
Dogodki na današnji dan:
987 V Noyonu je bil okronan Hugo Capet, prvi iz linije 14 kapetinških kraljev Francije. Kapetingi so na francoskem prestolu nasledili Karolinge, iz njih pa sta izšli tudi poznejši vladarski družini Valois in Burbon.
1843 Pod uredniškim vodstvom Janeza Bleiweisa so v Ljubljani začele izhajati Kmetijske in rokodelske novice.
1900 Rodil se je slovenski pesnik in pisatelj Miran Jarc, eden naših najvidnejših ekspresionističnih pesnikov (umrl 1942).
1901 Rodil se je ruski lutkar Sergej Vladimirovič Obrazcov , ki je v Sovjetski zvezi uveljavil lutkarstvo kot umetniško zvrst, velja pa tudi za enega največjih lutkarjev 20. stoletja (umrl 1992).
1908 Umrl je norveški pisatelj Jonas Lie, ki je v svojih delih poskušal izražati naravo, življenje ljudi in socialni duh Norveške. Poleg Ibsena, Bjørnsona in Kiellanda velja za enega "štirih velikih" predstavnikov norveške književnosti 19. stoletja (rojen 1833).
1943 Pri ruskem mestu Kursk se je začela največja tankovska bitka v drugi svetovni vojni, s katero se je končala nemška ofenziva na vzhodni fronti in začel zmagoviti sovjetski prodor proti Nemčiji.