5. marec

Na današnji dan leta 1922 se je rodil italijanski filmski režiser, pesnik in pisatelj Pier Paolo Pasolini.

Objavljeno
05. marec 2006 01.01
Pier Paolo Pasolini, italijanski pisatelj in režiser
Na današnji dan leta 1922 se je rodil italijanski filmski režiser, pesnik in pisatelj Pier Paolo Pasolini, ki je bil znan predvsem po družbenokritičnih in stilistično neortodoksnih filmih.

Šolal se je v različnih krajih po Italiji in nato na univerzi v Bologni študiral umetnostno zgodovino in književnost. Drugo svetovno vojno je kot begunec preživel med zatiranimi furlanskimi kmeti, ki so nanj vplivali tako, da je pozneje postal marksist, čeprav ne ravno pravoveren. Petdeseta leta je preživel v Rimu v hudi revščini – iz nje je črpal gradivo za svoja prva dva romana Otroci življenja (Ragazzi di vita, 1955) in Okrutno življenje (Una vita violenta, 1959). V njiju je brutalno realistično prikazal vso bedo življenja pripadnikov najnižjih družbenih slojev v revnih rimskih četrtih. Tak prikaz je bil značilen tudi za njegov prvi film Berač (Accattone , 1961).

V svojem najbolj znanem filmu Evangelij po Mateju (Il Vangelo secondo Matteo, 1964) je v trpkem dokumentarnem slogu pripovedoval o trpljenju Jezusa Kristusa. Komični alegoriji Ptički in ptičice (Uccellacci e uccellini, 1966) sta sledila dva filma, Kralj Ojdip (Oedipus Rex, 1967) in Medeja ( Medea, 1969), v katerih je poskušal s sodobnega stališča poustvariti antične mite. Zaradi prikazovanja spolnosti, nasilja in izprijenosti pri verskih in političnih špekulacijah v filmih, kot sta bila Teorema (1968) in Svinjak (Porcile, 1969), je prišel navzkriž s konservativnimi elementi v Rimskokatoliški cerkvi. Njegova zelo znana filma ste še Dekameron (Il Decamerone, 1971) in Canterburyjske zgodbe (Il raconti di Cantebury, 1972).


Dogodki na današnji dan:

1512 Rodil se je flamski kartograf Gerardus Mercator, ki je izdelal t. i. Mercatorjevo projekcijo geografske karte in za zbirko zemljevidov prvi uporabil izraz atlas (umrl 1594).

1827 Umrl je italijanski fizik Alessandro Volta, ki je izumil električno baterijo, prvi vir enosmernega toka (rojen 1745).

1870 Rodila se je nemška revolucionarka Rosa Luxemburg (umrla 1919).

1887 Rodil se je brazilski glasbenik Heitor Villa-Lobos, eden največjih latinskoameriških skladateljev dvajsetega stoletja, ki je v svojih delih združil etnične melodične in ritmične elemente z elementi zahodne klasične glasbe (umrl 1959).

1946 Nekdanji britanski ministrski predsednik Winston Churchill je med govorom v Fultonu v zvezi s hladno vojno prvič uporabil izraz železna zavesa.