9. junij

Na današnji dan leta 1508 se je najverjetneje rodil slovenski protestantski duhovnik, utemeljitelj slovenskega knjižnega jezika in prvi slovenski pisatelj Primož Trubar.

Objavljeno
09. junij 2006 02.39
Primož Trubar - mož, ki je spisal prvi dve slovenski knjigi
V severozahodni Franciji, opustošeni zaradi stoletne vojne – v tej državi je sicer divjala med letoma 1337 in 1453 – je 1358. izbruhnil tudi veliki kmečki upor, ki so ga poimenovali žakerija (jacquerie), po navadi bogatih plemičev, da so vsakemu pripadniku nižjih slojev prezirljivo rekli Jacques ali Jacques Bonhomme.

Začel se je v kritičnem obdobju vojne. Bitka pri Poitiersu septembra 1356, v kateri so Angleži zajeli francoskega kralja Janeza II. Dobrega, je bila zadnji v vrsti porazov Francije, ki so spodkopali ugled francoskega plemstva pri njihovih podložnikih. Sledilo je premirje, med katerim so tolpe angleških najemniških vojakov plenile francosko podeželje. Večkrat so se jim pridružili še domači plemiči. Kmetje so bili čedalje bolj nezadovoljni tudi zaradi tega, ker so plemiči zahtevali od njih vedno višje dajatve, kapljica čez rob pa je bil ukaz prestolonaslednika Karla, poznejšega kralja Karla V., da morajo pomagati pri utrjevanju gradov njihovih aristokratskih zatiralcev.

Upor je konec maja 1358 najprej izbruhnil v bližini Compiègna in se nato hitro razširil po vsem podeželju. Kmetje so porušili veliko gradov in pobili njihove prebivalce. Organizirali so se tudi v vojsko pod vodstvom poveljnika Guillauma Caleja in se pridružili pariškim upornikom pod vodstvom mojstra ceha pariških trgovcev Étienna Marcela, ki se je zavzemal za to, naj stanovi uvedejo nadzor nad kraljevimi prihodki in opravijo čistko med njegovim osebjem. Žakerija ni trajala dolgo. Pariške upornike je 9. junija 1358 pri Meauxu premagala plemiška vojska pod poveljstvom Gastona Phoebusa iz Foixa in Jeana III . iz Grailiya, Calejevo kmečko vojsko pa je naslednji dan pri Clermontu-en-Beauvaisisu premagal Karel II. Navarski. Porazu kmečke vojske je sledil hud pokol upornikov, med katerim sta bila ubita tudi Cale in Marcel.

Dogodki na današnji dan:

68 Umrl je peti rimski cesar Neron, znan predvsem po razuzdanem življenju in ekstravagantnosti (rojen 37).

1171 Umrl je francoski Jud Jacob ben Meir Tam, ki ima veliko zaslug za vrsto daljnosežnih ukrepov v zvezi z odnosi med kristjani in judi v srednjeveški Evropi (rojen 1100).

1508 Najverjetneje se je rodil slovenski protestantski duhovnik, utemeljitelj slovenskega knjižnega jezika in prvi slovenski pisatelj Primož Trubar (umrl 1586).

1672 Rodil se je ruski car Peter I. Veliki (umrl 1725).

1781 Rodil se je britanski inženir in izumitelj lokomotive George
Stephenson
(umrl 1848).

1809 Rodil se je nemški skladatelj Otto Nicolai, znan predvsem po komični operi Vesele žene windsorske, nastali po Shakespearovi komediji (umrl 1849).

1858 Na dunajski univerzi je promoviral v doktorja medicine slovenski skladatelj in zdravnik Gustav Ipavec.

1865 Rodil se je danski violinist, dirigent in skladatelj Carl Nielsen, ki so ga občudovali predvsem zaradi njegovih simfonij (umrl 1931).

1891 Rodil se je ameriški skladatelj večno zelenih melodij Cole Porter (umrl 1964).

1938 Umrl je romunski folklorist, jezikoslovec in pesnik Ovid Densusianu, ki je v romunsko književnost uvedel evropske modernistične trende (rojen 1873).