Ljubljana- Natanko pred četrt stoletja, junija 1981, so svet obkrožile prve vesti o petih kalifornijskih homoseksualnih mladeničih, obolelih za neko do takrat neznano obliko pljučnice, povezano z oslabljenim imunskim sistemom. Dva izmed njih sta umrla takoj ob izbruhu simptomov. V naslednjih 25 letih je zaradi aidsa umrlo še 25 milijonov ljudi. Samo lani se jih je po ocenah Svetovne zdravstvene organizacije okužilo pet milijonov, skupno število pa se je povzpelo na 40,3 milijona.
Čeprav je 5. junij 1981 uradni datum izbruha epidemije aidsa, ki je v nekaj letih preplavila svet, so znanstveniki ugotovili, da je bolezen med ljudmi kosila že veliko prej. Naknadna analiza krvi nekega pripadnika ljudstva Bantu, ki je leta 1959 v Belgijskem Kongu umrl zaradi takrat neznane bolezni, je pokazala, da je bil v resnici on prva uradna žrtev virusa HIV. Kot je pozneje v strokovnem časopisu Nature zapisal Simon Wain-Hobson, raziskovalec na Pasteurjevem inštitutu, oba virusa HIV-1 in HIV-2 izvirata iz Afrike, tako kakor številni drugi mikrobi pa naj bi preskočila z opic na ljudi. Veliki pok da se je zgodil že kmalu po drugi svetovni vojni, saj so izbruhi mikrobioloških infekcij običajno spremljevalni pojav ekoloških sprememb. Leta 1991 so znanstveniki njegovo domnevo o preskoku virusa z živali na ljudi znova potrdili.
Bolezen črnih ljudi
Kmalu po prvih smrti zaradi virusa HIV so iz New Yorka in Los Angelesa začela curljati poročila o številnih novih primerih hudih pljučnih infekcij in kaposijevega sindroma, redke oblike kožnega raka, iz dneva v dan je bilo več podatkov o mlajših moških in ženskah ter otrocih, katerih imunski sistem je bil skorajda povsem uničen. Naslednje leto, 1982, so bolezen prvič poimenovali aids in o njej so poročali že iz 14 držav. Istega leta so postale znane tudi prve okužbe hemofilikov, ki so prejeli virus s transfuzijo, in novorojenčkov. Leto pozneje se je virus pojavil že v 33 državah, leta 1995 pa je okuženost z njim oznanila prva znana oseba – ameriški filmski igralec Rock Hudson. Umrlo je še veliko slavnih oseb, med njimi igralec Anthony Perkins in pevec glasbene skupine Queen Freddy Mercury. Najbolj znani okuženi, ki pa doslej še ni zbolel za aidsom, je ameriški košarkar Magic Johnson. Za okužbo je zvedel leta 1991, zasluge, da bolezen pri njem še ni izbruhnila, pa gredo zlasti novim zdravilom, pravilni prehrani in telesni vadbi, pojasnjuje nekdanji košarkarski zvezdnik, ki je v preteklih letih veliko prispeval k ozaveščanju o aidsu in preventivi. "Do zdaj je veljalo, da je aids bolezen belih homoseksualnih moških. V resnici gre bolj za bolezen črnih ljudi. Zaradi njega umre največ mladih črnk v New Yorku in heteroseksualci se z virusom HIV okužijo pogosteje kakor homoseksualci," je dejal.
Več si preberite v današnjem NeDelu