Nottingham - Potem ko se na trgu že uveljavljajo "zelena" goriva, so znanstveniki odkrili tudi "rumeno". Iznašli so namreč način, kako ostanke banan predelati v energijski vir, s katerim bi oskrbovali afriške dežele.
Preprosto in tehnološko nezahtevno idejo so razvili raziskovalci na univerzi v Nottinghamu. Iz bananinih olupkov so oblikovali posebne brikete, ki jih bodo ljudje lahko uporabili za kurjavo, kuhanje ali razsvetljavo.
S tem bi pomagali zmanjšati porabo drv in lesa, ki predstavlja glavni energijski vir v veliko afriških območjih. Posledično bi se morda s tem zmanjšalo tudi krčenje gozdov, ki je eden najpomembnejših dejavnikov globalnih klimatskih sprememb.
Banane v afriških deželah kot je Ruanda, predstavljajo pomemben in vsestranski prehrambeni produkt. Kljub temu pa po ocenah strokovnjakov pripomorejo le k majhnemu deležu plantažne proizvodnje. Vseeno pa naj bi vsaka tona banan proizvedla vsaj deset ton njenih ostankov, torej olupkov, listov in stebel.
Joel Chaney z nottinghamske univerze se je ob obisku v Ruandi tako domislil preproste ideje, da bi te ogromne količine bananinih ostankov spremenil v učinkovit energijski vir. "Bananini olupki odlično vežejo skupaj druge materiale in delujejo kot lepilo," je povedal o najnovejšem izumu.