Blogi na delo.si

Naši  bralci imate odslej možnost, da si na delo.si naredite svoj blog. Imajo ga že nekateri od Delovih novinarjev
in nekaj drugih javnih osebnosti.

Objavljeno
10. oktober 2005 17.57
Blogajte na Delo.si
Ljubljana - Na strani Delo.si/blog vam prvi od slovenskih medijev na internetu ponujamo bloge – v tujini trenutno najbolj popularno obliko zapisovanja na svetovnem spletu. Delove bralce na tem mestu vabimo, da skupaj s posamezniki,   ki bodo pisali vip blog na povabilo našega spletnega uredništva, sami ustvarite svoj spletni dnevnik. In kaj naj bi to sploh bilo?  Za nekatere je to poskus ponovnega obujanja kritične javnosti, za druge orožje, ki ga je modro uporabiti; nekateri blogi so le izbrana množica hiperlinkov,  medtem ko so drugi, bolj ali manj urejeni dnevniški zapiski, osebne refleksije oziroma strukturirani članki na določeno temo. Nekateri avtorji svoje bloge opremljajo tudi s fotografijami in z linki na referenčne internetne strani. Med bolj znanimi in branimi blogerji  v svetovnem merilu sta trenutno dve zvezdi virtualnega aktivizma: Noam Chomsky in John Pilger.

Na celotnem spletu je trenutno okrog 100 milijonov blogov na najrazličnejše teme. UrbanDictionary.com je nedavno zapisala nov izraz: »dooced« pomeni, da si izgubil službo zaradi nečesa, kar si zapisal v svojem blogu. V Sloveniji, kjer  smo nekaj korakov za razvitimi internetnimi okolji, takih primerov še ni, imajo pa ga naši sosedje.  Znan je primer neke hrvaške učiteljice, ki je v blogu opisovala težave, s katerimi se je srečevala v svojem delovnem okolju in ostala brez službe.

Na delo.si trenutno pišejo blog tudi štirje Delovi novinarja. Boštjan Videmšek opisuje ozadja svojih popotovanj, o katerih lahko prebirate v Sobotni prilogi. V zadnji objavi opisuje vtise, ki jih je zbral po pogovoru s Carlo Del Ponte.  Lenart J. Kučič se na svoji strani zavzema za to, da bi blogi obudili idejo angažiranega novinarstva, Rok Praprotnik pa obeta osebni komentar aktualne politike.Rok Kajzer je naš dopisnik iz Hrvaške.  Danaja Pečnik je pripadnica najmlajše generacije,  članica internetne formacije. Ta generacija vsekakor ne more imeti občutka, da se je v blogih naselil duh urbane gverile – takrat, ko se je to dogajalo v realnem, in ne v virtualnem svetu,  je komajda shodila.

K zapisovanju smo za začetek povabili še nekaj znanih imen, plavalko Saro Isakovič,  ekonomista Aleksandra Kešeljeviča in raperja  Roka Trkaja.