London - Ocvrtega krompirčka, čipsa, ocvrtih rib in piva, ki so značilna prehrana Britancev, ne štejemo med najbolj okusno hrano na svetu. Da Britanci ne sodijo v evropski kulinarični vrh, pa še zdaleč ni toliko skrb zbujajoče kot to, da je njihova prehrana skrajno nezdrava, saj preveč redi. Po zadnjih raziskavah v državah članicah OECD (Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj, Slovenija ni članica) so najdebelejši narod v Evropi. Predebelih je skoraj sedemdeset odstotkov moških, šestdeset odstotkov žensk in kar najbolj zbuja skrb – klinično je predebel vsak sedmi otrok med drugim in desetim letom. Britancem po debelosti sledijo Slovaki in tem Grki. Najvitkejši so Švicarji.
V večini razvitih industrijskih držav je (prevelika) debelost resen problem. Socialni sloji se med seboj razlikujejo po prehrani – tisti, ki zaslužijo manj, jejo slabšo hrano, kar vodi v debelost. To je na britanskem otočju očitno: na revnejšem severovzhodu so ljudje manj zdravi in v primerjavi s tistimi na jugozahodu živijo skoraj dve leti manj. V popolnem nasprotju sta si delavski Blackpool in prestižno območje Londona Kensington in Chelsea; prebivalci varnega zavetja Hyde Parka živijo kar osem let dlje od delavcev ob irskem morju.
Hkrati z OECD se je z debelostjo začela ukvarjati tudi britanska agencija za prehrambne standarde (FSA). Njihova predstavnica, Deirdre Huton, je v intervjuju za časnik Independent povedala, da Britanci jejo najslabšo hrano v Evropi. Le v polovici gospodinjstev uživajo svežo hrano in kar šest milijonov ljudi ne kuha, temveč je zgolj že pripravljene jedi. Po mnenju ministrice za zdravstvo Caroline Flint bo nezdrav način prehranjevanja povzročal resne probleme v prihodnosti. Če se bo tako nadaljevalo, bo ministrstvu za zdravstvo zmanjkalo denarja, saj ga bodo preveč porabili za zdravljenje bolezni, povezanih z debelostjo. Zaradi bolezni srca in ožilja, raka in diabetesa na leto umre 60.000 Britancev, kar petnajstkrat več kakor v prometnih nesrečah. Na ministrstvu za zdravstvo si prizadevajo prepričati ljudi, naj kupujejo zdravo hrano. To je seveda težko, saj so kakovostnejše stvari dražje kot poceni fish & chips.
V raziskavi so imeli za predebele tiste z indeksom telesne mase nad 30. V povprečju so vitki Italijani, saj je med njimi, takoj za Švicarji, najmanj debelih, sledijo pa jim Francozi.