Cape Canaveral – Pri današnji izstrelitvi vesoljskega raketoplana Discovery je bilo na video posnetkih kamer na izstrelitveni ploščadi videti, kako se je odlomil večji del zunanjega rezervoarja. Predstavniki Nase pa svarijo pred paniko, saj naj bi ob vsaki izstrelitvi načrtno odpadlo nekaj delov. "Posnetke izstrelitve sedaj proučujemo fotografijo za fotografijo," je dejal predstavnik ameriške vesoljske agencije Nasa, odgovoren za vzlet Discoveryja, Mike Leinbach.
Po besedah namestnika programskega direktorja Nase Waynea Halea bo imela Nasa šele šesti dan poleta raketoplana celovit pregled nad vsemi podatki in podatke o natančnem stanju shuttla. Po besedah direktorja Nase Michael Griffina pa bo moč o uspešnem poletu Discoveryja govoriti šele, ko se bo raketoplan po 12-dnevni misiji vrnil na Zemljo.
Spomnimo se, da je bil okoli 800 gramov težak kos penaste mase vzrok za nesrečo Columbie 1. februarja 2003. Ob izstrelitvi je prišlo na levem krilu do poškodbe izolacijskih ploščic. Ko se je Columbia vrnila v atmosfero, se je zaradi tega raztreščila. Vseh sedem članov posadke je pri tem umrlo.
V orbiti devet minut po vzletu
Pogonski raketi na vesoljskem plovilu Discovery sta se od osrednjega dela raketoplana ločili v skladu z načrti dve minuti po vzletu z ameriškega vesoljskega oporišča Cape Canaveral na Floridi. Orbito je Discovery dosegel devet minut po vzletu (ob 16.39 po srednjeevropskem času). Discovery tako uspešno nadaljuje pot k Mednarodni vesoljski postaji (ISS), kamor naj bi prispel v četrtek ob 13.18 po srednjeevropskem času.
Vrnitev Discoveryja v Cape Canaveral je predviden 7. avgusta ob 11.46 po srednjeevropskem času. Sedemčlanski posadki, v kateri je pet Američanov, Japonec in Avstralec, poveljuje Američanka Eileen Collins.
"Naše čakanje je morda končano. V imenu milijonov, ki trdno verjamemo v to, kar počnemo, vam želim srečo in uspešno pot in nekaj malega zabave tam zgoraj," je vesoljcem tik pred odhodom dejal direktor ameriške vesoljske agencije Nasa Leinbach.
Današnja izstrelitev, ki je bila prva po tragediji raketoplana Columbia, je izrednega pomena za ameriški vesoljski program; v Cape Canaveralu pa ga je spremljalo več tisoč gostov, med njimi ameriška prva dama Laura Bush, guverner Floride in njen svak Jeb Bush , člani ameriškega kongresa ter sorodniki 14 umrlih astronavtov Columbie in Challengerja.
Vsi senzorji delujejo po pričakovanjih
Priprave so potekale brez motenj, strokovnjaki agencije pa so davi že napolnili rezervoarje za gorivo. Nasa je bila odločena, da bo izstrelitev izvedla, tako kot je načrtovano.
Strokovnjaki Nase so davi opravili tudi prve teste na sistemu senzorjev na rezervoarju za gorivu, ki so dobili zeleno luč. Po besedah predstavnice agencije Jessice Rye kaže, da vsi senzorji delujejo po pričakovanjih. Po besedah predstavnikov Nase pa bi vesoljsko plovilo Discovery izstrelili tudi v primeru, če bi se ponovila napaka, ki je preprečila izstrelitev pred dvema tednoma
Napaka na enem od senzorjev na rezervoarju za gorivo je sicer botrovala odločitvi za odpoved prvotno za 13. julij predvidene izstrelitve. Ker napaka še ni bila odpravljena, motorjev niso zagnali niti 16. julija.