Ob letošnjem svetovnem dnevu prebivalstva, 11. juliju, je pozornost usmerjena k povečevanju zavedanja o potrebi intenzivnega izobraževanja deklic za učinkovitejše reševanje razvojnih vprašanj, ki zadevajo revščino, človekove pravice in enakost med spoloma, je objavil državni statistični urad.
Do sredine tega stoletja naj bi se delež ljudi, ki živijo v manj razvitih predelih, povečal z 82 odstotkov na 86 odstotkov, tako da naj bi se prebivalstvo v teh delih sveta od letošnjega leta do leta 2050 številčno povečalo na 7,9 milijarde. V nasprotju s tem pa naj bi se prebivalstvo v bolj razvitih regijah sveta le malo spremenilo, in sicer z 1,23 milijarde na 1,28 milijarde. Celo zmanjšalo bi se na predvidenih 1,15 milijarde, če ne bi bilo migracij v razvite države iz držav v razvoju. Tako migrira povprečno 2,4 milijona ljudi letno.
Prvič v zgodovini je leta 2008 polovica svetovnega prebivalstva živela v urbanih območjih. Če si prebivalstvo sveta predstavljamo kot vas s 100 prebivalci, bi v tej vasi 81 prebivalcev iz manj razvitih držav imelo približno 3600, 19 prebivalcev iz razvitih držav pa 22.000 ameriških dolarjev BDP na prebivalca letno.
Prebivalstvo te vasi bi sestavljalo 61 Azijcev, 12 Evropejcev, 13 Afričanov, devet Južnoameričanov in prebivalcev Karibov in pet Severnoameričanov. Žensk bi bilo 50 in moških prav tako 50. 48 oseb bi živelo z manj kot dvema ameriškima dolarjema na dan, 20 pa z manj kot enim ameriškim dolarjem na dan. Šest oseb bi obvladovalo polovico celotnega bogastva vasi, so še navedli na statističnem uradu.
Zveza ekoloških gibanj Slovenije pa ob svetovnem dnevu prebivalstva opozarja, naj tudi mesta nudijo možnost zdravega bivanja in življenja, bivanje naj predstavlja prostor počitka, varnosti in navdiha. Nasprotujejo gradnji velikih stolpnic in nebotičnikov. Bivanje v stalnih bivališčih naj bo nizko obdavčeno, bolj občutno pa občasna stanovanja in vikendi, so sporočili iz ZEG.