Dragoceni spomini za nekaj centov

S prihodom digitalne tehnike je fotografiranje postalo še bolj priljubljen konjiček. Večina fotografij ostane na računalnikih, najlepše pa dobijo častno mesto na starem dobrem papirju. Primerjali smo cene razvijanja.

Objavljeno
01. avgust 2008 12.36
Maja Cerar
Maja Cerar

S prihodom digitalne tehnike je fotografiranje postalo še bolj priljubljen konjiček. Omogoča skoraj neomejeno snemanje, brisanje in popravljanje, poleg tega je tudi cenovno ugodnejše. Večina fotografij ostane na računalnikih, najlepše pa dobijo častno mesto na starem dobrem papirju. Primerjali smo cene razvijanja.

 

Fotoaparat je nepogrešljiv del počitniške prtljage, saj sta dopustniška radoživost in brezskrbnost odlična priložnost za snemanje enkratnih trenutkov.

 

Večina ljudi že uporablja digitalne aparate, ki so preprosti za uporabo in cenovno ugodnejši. Kupovanje filmov in omejenost s količino slik je preteklost, žal pa nam večina fotografij ostaja na zgoščenkah ali računalnikih, do razvijanja jih, bodisi zaradi pomanjkanja časa ali denarja, pride le peščica. Zato smo pod drobnogled vzeli nekatere fotografske studie v Sloveniji in preverili, koliko stane spletno razvijanje fotografij, vključno s poštnino.

 

Če je uporaba digitalnih fotoaparatov zelo preprosta, lahko to trdimo tudi za razvijanje slik - večina fotografskih studiev namreč omogoča, da fotografije v razvijanje pošljemo kar po spletu. Še prej si moramo z njihovih strani naložiti brezplačni program za obdelavo in pregled fotografij. Nekateri najbolj znani so photo order, ePhotoLab, digilab in mixlab, vsi pa so dokaj preprosti za uporabo in prilagojeni laičnim fotografom. Z njihovo pomočjo lahko izločimo neuspele posnetke, določimo format slik in papir, na katerem jih želimo tiskati.

 

Ko si program naložimo, dobimo uporabniško ime in geslo, kar nam omogoča neposreden dostop ob naslednji uporabi.

 

Obdelane fotografije po elektronski pošti pošljemo v fotografski studio, lahko pa jih shranimo na katerega od nosilcev podatkov (USB-ključ, CD-ROM) in odnesemo v studio. Tam jih razvijejo, postopek traja približno tri dni.

 

Velike razlike

 

Poleg kakovosti je seveda pomembna tudi cena razvijanja. Primerjali smo naključno izbrane fotografske studie, številke pa kažejo precejšnje razlike v ceni; najdražji ponudnik (Fotoformat - 0,21 evra) je celo trikrat dražji od najcenejšega (Hartlauer - 0,07 evra). Kakovosti slik, ki poleg cene igra pomembno vlogo pri odločanju med ponudniki, nismo preverjali.

 

Izbrali smo najpogostejši format slik, 10 X 15 centimetrov, za ponudnike, ki omogočajo pošiljanje fotografij na dom, pa tudi poštnino. Ta se obračunava po ceniku Pošte Slovenije ali pa ponudnik postavi svojo ceno. Kot je razvidno iz tabele spodaj, je najvišja pri Hartlauerju, ki pa ima najnižjo ceno razvijanja. Poštnina se giblje od 1,99 (Hofer) pa do 3,56 evra (Hartlauer).

 

Čeprav se zdi cena za razvijanje ene fotografije zanemarljiva, pa ob večjem številu fotografij šteje vsak cent. Digitalni fotoaparati z zmogljivimi spominskimi karticami omogočajo veliko fotografij, zato se tudi stroški razvijanja hitro povzpnejo na nekaj deset evrov.

 

V nekaterih studiih nudijo količinski popust, ki lahko zniža ceno razvijanja posamezne fotografije ali pa celotno vrednost naročila. Pri enemu ponudniku (Efoto) smo zasledili tudi brezplačno poštnino, če naročite večjo količino fotografij. Tudi pri razvijanju fotografij imajo popust študenti, upokojenci ali redni odjemalci.

 

Iz Totala tedna.