Facebook dviga prah

Iran je pred junijskimi predsedniškimi volitvami blokiral dostop do priljubljene družabne spletne mreže Facebook. Indonezijski imami pa so po razpravi o vse večji priljubljenosti Facebooka odločili, da ga verniki lahko uporabljajo.

Objavljeno
24. maj 2009 16.42
Ka. K./STA
Ka. K./STA
Iran pred volitvami preprečil dostop do Facebooka

Teheran - Iran je pred junijskimi predsedniškimi volitvami blokiral dostop do priljubljene družabne spletne mreže Facebook. Iranske oblasti so se za ta korak domnevno odločile, da bi podpornikom glavnega opozicijskega kandidata Mira Hoseina Musavija preprečile uporabo te spletne mreže v predvolilni kampanji.

Nekateri uporabniki spleta so sporočili, da so mrežo prepovedali, ker so jo Musavijevi podporniki uporabili za uspešnejše širjenje stališč predsedniškega kandidata. Musavijevi podporniki so korak oblasti označili kot poskus oviranja njihovih prizadevanj na svetovnem spletu, obenem pa so izrazili bojazen, da bi se lahko blokada razširila tudi na druge spletne strani.

Predstavniki iranskih oblasti ukrepa niso želeli komentirati. Spletne strani, kot je Facebook, so sicer ključno orodje za Musavijeve podpornike, ki poskušajo na volitvah mobilizirati mlade. Stran, ki je na Facebooku posvečena Musaviju, ima več kot 5200 podpornikov.

Predstavniki Facebooka v ZDA so sporočili, da so prejeli poročila o blokadi mreže v Iranu, ukrep pa so označili za sramoten.

 

V Iranu je več spletnih strani posvečenih tudi Ahmadinedžadu, a, kot kaže, nobena med njimi nima podpore predsednikove predvolilne kampanje. V državi sicer poteka tudi razprava, ali bodo vsi kandidati deležni enake obravnave na iranskem državnem radiu in televiziji. Musavi je televizijo že obtožil "javne in ponavljajoče se kršitve nevtralnosti".


Indonezijski imami odobrili Facebook

 

Džakarta - Indonezijski imami so po razpravi o vse večji priljubljenosti Facebooka odločili, da verniki lahko uporabljajo to družabno spletno mrežo za povezovanje s prijatelji in delo, ne pa tudi za opravljanje in flirtanje.

 

Imami so prejeli vrsto pritožb v zvezi s Facebookom in drugimi spletnimi stranmi, zato so na dvodnevnem zasedanju, ki se ga je udeležilo okoli 700 klerikov, sprejeli smernice o uporabi svetovnega spleta. Odločili so, da je Facebook "haram" (prepovedan), če se ga uporablja za opravljanje ali širjenje laži. Uporabniki prav tako ne smejo spraševati preveč intimnih vprašanj ali spodbujati nespodobnega vedenja.

 

Imami po drugi strani ugotavljajo, da imajo Facebook in druge sodobne oblike komuniciranja, kot so kratka sporočila in video klic, tudi pozitivno plat. Dandanes se mladi lažje povezujejo, prostorske in časovne omejitve so zbrisane, pari pa se lahko spoznajo, še preden se poročijo, so v odloku zapisali imami.

 

Facebook je najbolj priljubljena spletna stran v državi z 235 milijoni prebivalcev, od katerih jih je okoli 90 odstotkov muslimanov.