Fotografirali lignja velikana

Japonskima oceanologoma je prvič v zgodovini uspelo na fotografski aparat ujeti velikanskega lignja v naravnem okolju.

Objavljeno
28. september 2005 13.37
Velikanski ligenj japonskega morja
Tokio - Končno je prišlo do srečanja med človekom in velikanskim lignjem. Podvodno pošast, ki pripada vrsti Architeuthis rex, je ujel fotografski aparat dveh japonskih oceanologov.

Oceanologi so donedavna poznali le mrtve primerke tega skrivnostnega bitja - pogosto so jih namreč naplavili oceani ali so jih ujele ribiške mreže. Velikanski lignji so zadnjih trideset let razvnemali domišlijo oceanologov in le predvidevali so, da lahko zrasetejo tudi do 18 metrov dolžine.

Japonska raziskovalca Tsunemi Kubodera in Kyoichi Mori s tokijskega Naravoslovnega muzeja sta ligenj ujela na fotografski aparat blizu japonske obale. Znanstvenika sta začela slediti skupino kitov glavačev, ki se vsako leto med septembrom in decembrom v velikem številu zbirajo blizu japonskega otoka Ogasawara in uprizarjajo prave lovske pohode na lignje, ki se drstijo v teh vodah. Oceanologa sta v globino 900 metrov spustila vabo, blizu katere je bil prvezan fotografski aparat. ”Ligenj je iznenada pograbil vabo in jo silovito požrl. Najbolj vznemirljivo je, da ima en par dolgih lovk, ki predstavljajo dve tretini njegove skupne dolžine,” sta povedala znanstvenika.

Oceanologa sta se v Tokio vrnila z delom velikanske lovke, ki se je zapel za vabo. Vzorec bo znanstvenikom pomagal bolje proučiti vrsto, lahko bodo določili kateremu rodu pripada in spoznali njegov genski kod.

Uspeh je prišel po 30 letih brezuspešnega iskanja dokazov o obstoju živih lignjev velikanov. ZDA in Nova Zelandija sta med leti 1996 in 1999 porabili zajetne vsote denarja za svoje odprave, na koncu pa je čast pripadla japonskima oceanologoma.