Clontibret - V idilični irski vasici s 312 dušami, ne bo več miru. Pod vasjo so odkrili največje nahajališče zlata na vsem britanskem otočju. Rude je menda toliko, da bi lahko iz nje pridobili vsaj 20 ton zlata, vrednega okoli 600 milijonov evrov.
Med 312 prebivalcev idilične irske vasice Clontibret blizu meje s Severno Irsko je iz Londona pred dnevi treščila novica, da sedijo na zlatu in da je pod njihovim mirnim podeželskim naseljem velikansko nahajališče zlata. Največje, kar so jih odkrili na Irskem in vsem britanskem otočju. Podjetje Conroy Diamond and Gold je prejšnji teden na londonski borzi sporočilo, da ima po dveh letih raziskav v rokah trdne dokaze, da je pod Clontibretom in njegovo okolico več kot 2,5 milijona ton zlate rude, iz katere bi lahko pridobili najmanj milijon unč zlata (skoraj 21 ton), po zdajšnji cenah vrednega okoli 600 milijonov evrov.
Cene nepremičnin in zemlje v Clontibretu, ki je obkrožen s pašniki in gozdiči, so se v nekaj dneh skoraj podvojile.
O izbruhu zlate mrzlice iz Clontibreta in okoliških vasi sicer še ni podatkov, ve pa se, da po novici o debeli zlati podlagi pod vasjo možje, fantje in otroci nenadoma veliko pogosteje hodijo na izlete v zeleno okolico in med kamenjem v potokih brskajo za zlatom.
Strokovnjaki podjetja Conroy Diamonds and Gold, ki je v večinski lasti nekdanjega irskega senatorja, profesorja in znanega rudosledca Richarda Conroya, pravijo, da bi rudnik zlata v Clontibretu lahko začel obratovati najpozneje v treh letih.
Na Irskem, od koder se je v 19. stoletju zaradi revščina doma in zlate mrzlice v Severni Ameriki izselila v ZDA in Kanado skoraj tretjina prebivalsta, premorejo en rudnik zlata. Deluje v Omaghu, 50 kilometrov od Clontibreta, in tam pridobijo približno 30.000 unč (625 kilogramov) žlahtne kovine na leto. Nekaj samorodnega zlata pa so na Irskem našli že davno: septembra 1795 so iskalci zlata v enem izmed potočkov v okrožju Wicklov našli 22 zlatih kepic, pozneje pa nobene več, zato so izpiranje peska in kamenčkov v potokih kmalu opustili.
Zdaj, ko je profesor Conroy Irce obvestil, da je pod Clontibretom odkril največje in najbogatejše nahajališče zlata na vsem britanskem otočju, pa je izbruh zlate mrzlice le še vprašnje časa.
Iz Slovenskih novic.