Ljubljana - Novembra lani je veterinarska zbornica s podpisi dr. Boruta Zemljiča, Jerneja Leniča in dr. Pava Zaninovića znova spomnila dr. Vido Čadonič Špelič, generalno direktorico Veterinarske uprave RS (Vurs), da so slovenski veterinarji že leta 1996 sprejeli odločitev o prepovedi kupiranja uhljev, kar je 1998. predpisal tudi zakon o zaščiti živali: »Kljub zakonski prepovedi se še vedno, vsem na očeh, izvaja in s počlovečenimi argumenti nekaznovano spreminja zdrave živali v invalide.«
Favorizirajo pohabljene
Veterinarska zbornica je s problematiko kupiranja ali prirezovanja ušes in repov pristojne seznanila že marca 2007, a se na žalost ni zgodilo nič. Decembra 2007 je prejela le odgovor strokovnega sveta za zaščito živali, da »tudi slovenski veterinarji sodelujejo pri tem nezakonitem početju in naj zato zbornica najprej primerno sankcionira kršitelje v lastnih vrstah«.
Zbornica je zato opomnila vse veterinarske ambulante, da gre za mučenje živali in obsojanja vredno početje, ki se kaznuje tudi pred njenim razsodiščem: »Od takrat nimamo informacije, da bi kdo od članov veterinarske zbornice opravljal take posege.«
Kljub temu pa v veterinarske ambulante še vedno prihajajo mladiči s pravkar prirezanimi uhlji in vse prevečkrat tudi težavami, ki so posledica teh posegov: »Po podatkih njihovih lastnikov naj bi te psičke že vzreditelj odpeljal na kupiranje v sosednjo državo ali pa naj bi poseg opravili veterinarji iz sosednjih držav na naših tleh - brez vednosti krovne organizacije slovenskih veterinarjev o kakršnem koli občasnem delu tujih veterinarjev v Sloveniji.«
Zbornico še posebno skrbi dejstvo, da psi s prikrajšanimi ušesi in repi, čeprav so se skotili po zakonski prepovedi tega, praviloma dosegajo najvišje uvrstitve na slovenskih kinoloških tekmovanjih. Prepričani so, da je Kinološka zveza Slovenije (KZS) pobudnik in promotor nepotrebnega mučenja živali. Zato opozarjajo: »Favoriziranje psov s pohabljenimi uhlji sili uspeha željne lastnike h kršenju zakona in k nepotrebnemu mučenju živali.«
Kinološke organizacije drugih evropskih držav so pravilnike o razstavljanju in vzreji živali prilagodile prepovedi kupiranja. Kinološka zveza Slovenije očitno ne.
Repov nikar!
Da bi v Sloveniji deset let po zakonski prepovedi končno prenehali nepotrebno mučenje, je zbornica zaprosila Vurs, da pozove KZS: »Naj takoj prepove in onemogoči razstavljanje in vzrejo kupiranih psov, ki se bodo skotili po datumu vašega opozorila. O tem bi bilo verjetno dobro in nujno obvestiti vse vzreditelje ustreznih pasem in jim zagotoviti, da se bo tokrat zakon docela spoštoval s sankcijami vred. Tako bi se naša država izenačila s pozitivnimi dosežki preostalih članic EU na področju varovanja in zaščite živali.«
Zbornica po dolgoletnih priporočilih WSAVA, svetovnega združenja veterinarjev za male živali, tudi predlaga, naj zakon o zaščiti živali dopolnijo še z izrecno prepovedjo krajšanja repov: »Naši etično zavezani veterinarji tega posega že nekaj let ne opravljajo več. Tako so vzreditelji zaradi nazadnjaškega stališča naše kinološke zveze prisiljeni k temu, da za poseg najamejo nestrokovne ljudi ali ga opravijo sami! Vse to pa je zakonsko prepovedano!«
Nagrajena nezakonitost
Ob zahtevo Vursa in veterinarske zbornice se je v uvodniku februarske številke Kinologa obregnil glavni in odgovorni urednik Miroslav Zidar. KZS, ki mimogrede pravkar išče predsednika, bo dopis Vursa še obravnavala. »Kako se bo odločila, ne vem,« pravi urednik in nadaljuje: »Vem le to, da je takšen dopis nespodoben in predstavlja malce nenavadno prošnjo (pravzaprav pritisk), če vemo, da so nas (in tudi kinologe v nekaterih evropskih državah) nekateri kinološko nevedni posamezniki prisilili s prepovedjo prirezovanja, zdaj pa od nas zahtevajo, da bi to prepoved celo propagirali.«
Seveda je lastno mnenje urednikova pravica. Ampak polno težo dobi šele z dejstvom, da je Kinolog glasilo KZS. Zato niti ne preseneča, da se je na Zidarjev uvodnik odzval zborničin slovenski kolegij specialistov za male živali. Jasno in odločno med drugim pove: »V Kinologu 9/2008 so bile, denimo, objavljene slike s slovenske razstave dobermanov. Od dvaindvajsetih so imeli nekupirane uhlje samo trije. Preostalih 19 kupiranih psov je bilo brez težav ocenjenih, čeprav je bil na njih opravljen v Sloveniji nezakonit poseg. Žal nekateri kinološki sodniki, med njimi je tudi gospod Zidar, še vedno menijo, da imajo živali s prirezanimi uhlji bolj tipičen videz in jim dajejo boljše ocene. Tako uspeha željne razstavljalce psov še danes kljub zakonski prepovedi KZS spodbuja h kršenju zakona in dopuščanju nepotrebnega mučenja živali. V drugih evropskih državah so kinološke organizacije takoj po sprejetju tovrstnih zakonov temu prilagodile tudi pravilnike o razstavljanju in vzreji živali. Takoj so prepovedale razstavljanje in vzrejo psov, ki so jim uhlje prirezali po sprejetju omenjenega zakona. V Evropi se lahko štirinožci s skrajšanimi uhlji in repi udeležijo razstav le še v Španiji (prepoved je že v postopku), na Madžarskem in - v Sloveniji!«
Iz Slovenskih novic.