Tianjin – Trgovina z organi usmrčenih zapornikov na Kitajskem cveti kljub prepovedi prodaje organov za transplantacije, je ugotovila raziskava britanske medijske korporacije BBC. Bolnišnice organe na smrt obsojenih še vedno prodajajo domačim pomembnim ljudem in tujcem. Kitajsko zdravstveno ministrstvo ni naravnost zanikalo tovrstnega početja, poudarilo pa je, da natančno pregleduje ves zdravstveni sistem in zakonodajo.
Novinar BBC Rupert Wingfield-Hayes je pod krinko v centralni bolnišnici št. 1 v Tianjinu na jugozahodu Kitajske iskal jetra za "bolnega očeta". Predstavniki bolnišnice so mu povedali, da bi primerna jetra lahko dobil čez tri tedne, in to za 50.000 funtov (okoli 75.000 evrov). Glavni kirurg da mu je namignil, da bi utegnil biti darovalec kmalu usmrčeni zapornik. Novinarju so v bolnišnici povedali, da na smrt obsojeni jetniki prostovoljno darujejo organe kot "darilo družbi". Trenutno da imajo celo preveč organov, saj se je pred dnevom državnosti 1. oktobra povečalo število usmrtitev.
Tianjin je bil na udaru že poleti, ko je nekdanji uslužbenec bolnišnice oborožene policije dr. Wang Guoqi po prebegu v ZDA vodstvo bolnišnice obtožil trgovanja z organi zapornikov. Kitajske oblasti so njegove izjave odločno zanikale, vodstvo bolnišnice pa je Guoqija označilo za "grabežljivca in lažnivca".
Na Kitajskem usmrtijo največ zapornikov na svetu. Po poluradnih podatkih (točno število je državna skrivnost) so lani opravili najmanj 1770 usmrtitev; organizacija za človekove pravice Amnesty International trdi, da je pravo število kar štirikrat večje. Bolnišnica št. 1 v Tianjinu je lani presadila 600 jeter, pravi Wingfield-Hayes, transplantacije pa so postale velik posel.
Britanski kirurgi so aprila letos obsodili jemanje organov usmrčenih zapornikov in ga označili za grobo kratenje človekovih pravic. Predsednik etične komisije zveze tranplantacijskih kirurgov prof. Stephen Wigmore je izjavil, da hitrost, s katero na Kitajskem najdejo primernega darovalca – včasih manj kakor teden –, nakazuje, da so primerni zaporniki izbrani vnaprej.
Kitajska je julija uradno prepovedala prodajo človeških organov. Zunanje ministrstvo je priznalo, da za presaditve jemljejo tudi organe na smrt obsojenih, a dodalo, da le v redkih primerih in z izrecnim dovoljenjem zapornika.
Država ima sicer velike težave z iskanjem darovalcev organov. Po poročanju tiskovne agencije Xinhua potrebujeta presaditev vsaj dva milijona Kitajcev, toda zaradi pomanjkanja primernih organov opravijo na leto le 20.000 transplantacij.