Pariz - Štirideset parov je resda zaplulo v zakonski pristan že doma, a za mlade Kitajce je bila poroka v Franciji uresničenje njihovih sanj. Smehljajoče se neveste, oblečene v nabrane bele obleke, so se na slovesnosti v mestni hiši v Toursu, v dolini reke Loare, držale za roke z ženini v temno sivih oblekah. Mesto privablja množice kitajskih turistov, saj jim ponuja »romantično poroko« skupaj s slovesnostjo, fotografiranjem in medenimi tedni. »Izpolnile so se mi sanje,« je dahnila 27-letna Jin Zhu Li iz Tianjina, ena od 40 nevest. »Ko sem bila majhna, sem na televiziji videla francoski romantični film in Pariz in od takrat sem si vedno želela obiskati Francijo.« V zadnjem letu si je na petih takšnih slovesnostih v Toursu izreklo zakonske obljube približno 140 kitajskih parov. »Obred je popolnoma drugačen od tistih, ki jih imamo na Kitajskem. Zelo čustven je,« je povedala 23-letna kadrovska menedžerka Ya Kin Li, ki je v Tours prišla s svojim možem, 25-letnim inženirjem kemije.
Po ličenju in friziranju v krajevnem salonu se neveste pridružijo ženinu v 30-minutnem poročnem obredu, ki ga vodi socialistični župan Jean Germain v dvorani z visokimi stropovi in rdečimi žametnimi sedeži, kristalnimi lestenci in glasbo. Izrečejo si poročne obljube in izmenjajo prstane, potem pa župan sporoči ženinu, da »zdaj sme poljubiti nevesto«. V tistem trenutku pet trobentačev odigra svojo interpretacijo skladbe Yesterday skupine The Beatles.
Ko pari dobijo poročni list, jih odpeljejo pred mestno hišo, ki leži na obrežju reke Loare v stari mestni četrti, kjer jih fotografirajo. Tam jih čakajo še starodobni avtomobili in jih popeljejo na ogled mestnih znamenitosti. Preden mladoporočenci odpotujejo na devetdnevni medeni teden v Pariz, Švico ali Italijo, lahko uživajo v nakupovanju, obiščejo vinograd ali pa si ogledajo katerega izmed številnih gradov v regiji.
Poročni akt stane 10 evrov, stroški celotnega paketa pa znašajo kar 3000 evrov za par. Mesto Tours organizira poroke skupaj z mladinskima organizacijama v mestih Tianjin in Šanghaj. Učitelji, državni uradniki in inženirji, ki zaslužijo 300 evrov na mesec, varčujejo, pomagajo pa jim tudi družine. Za župana Toursa so poročni paketi velik uspeh, saj mestu pomagajo pri osvajanju velikanskega kitajskega turističnega trga.
Iz sredine tiskane izdaje Dela!