Kozarec bordojca? Ne, raje devonca.

Zaradi podnebnih sprememb se bo na zahodu Anglije prijetno segrelo, s čimer bi zahodna Anglija postala prijetna vinorodna pokrajina. A hkrati bi se prebivalci Londona dušili pri neznosnih 41 stopinjah Celzija.

Objavljeno
26. junij 2009 08.30
Posodobljeno
26. junij 2009 08.39
Najžlahtnejša pijača na svetu
S. I.
S. I.
Globalno segrevanje postaja čedalje večji problem. Ali pa tudi ne. Če bo šlo tako naprej, bodo kmetje iz Devona in Cornwalla čez nekaj desetletij lahko tekmovali s francoskimi vinarji, saj se bodo temperature po napovedih do leta 2080 dvignile za tri ali štiri stopinje Celzija, s čimer bi zahodna Anglija postala prijetna vinorodna pokrajina. A hkrati bi se prebivalci Londona dušili pri neznosnih 41 stopinjah Celzija.

Vroče napovedi britanskega urada za meteorologijo so del prve vsedržavne raziskave, ki se ukvarja z vprašanjem, kako bodo podnebne spremembe prizadele posamezne dele Otoka, poroča britanski Sunday Times. Nekateri se bodo spraševali, kako lahko meteorologi napovedujejo vreme, ki ga bodo doživele šele prihodnje generacije, ko pa imajo dovolj težav že pri napovedovanju vremena za nekaj tednov ali celo dni vnaprej. Toda podnebne spremembe bodo po vseh pričakovanjih tako obsežne, da jih je lažje napovedovati kakor kratkoročna vremenska nihanja.

Projekcije bi lahko pomembno vplivale na gospodarstvo, predvsem na cene nepremičnin, saj bodo zemljišča, ki jih bodo v prihodnosti domnevno ogrožale poplave ali suša, izgubila vrednost. To bi se še posebej poznalo v mestih, kot sta London ali Hull. Po drugi strani bi se hiške in parcele v zahodnoangleških okrožjih Devon in Cornwall, pa tudi na jugu Walesa, kjer do leta 2080 pričakujejo za skoraj tri stopinje Celzija višje temperature, lahko precej podražile. Na severu Anglije in na Škotskem se bo pozimi menda ogrelo v povprečju za poltretjo stopinjo.

V vzhodni Angliji se bodo temperature dvignile za štiri stopinje Celzija, padavin pa naj bo za 60 odstotkov manj, kar kar bo sedanjo žitnico počasi spreminjalo v nerodovitno puščavo. Še posebno bo trpel London, kjer se bo živo srebro poleti povzpelo tudi do 41 stopinj, in to zaradi kombinacije globalnega segrevanja in tako imenovanega učinka urbanega toplotnega otoka. Kakor je Timesu povedal Myles Alles, vodja oddelka za podnebno dinamiko na univerzi v Cambridgeu, bodo poletja v mestih v osrednji Angliji in na jugu postajala vedno neprijetnejša.

Iz petkove tiskane izdaje Dela