Med za lepoto

V medu se skrivajo vitamini, minerali, ki jih lahko za tako imenovane sladke lepotne obrede izkoristimo še zlasti v hladnejših mesecih. Med zadržuje vlago, prav tako pa so njegove sestavine zelo zdravilne za kožo.

Objavljeno
10. februar 2009 13.52
Melita Meršol
Melita Meršol
V medu se skrivajo vitamini, minerali, ki jih lahko za tako imenovane sladke lepotne obrede izkoristimo še zlasti v hladnejših mesecih. Med zadržuje vlago, prav tako pa so njegove sestavine zelo zdravilne za kožo. S tem naravnim kozmetičnim sredstvom se posvetimo negi kože in las in zažarimo v vsej svoji lepoti.

Med je sladka tekočina, ki jo proizvajajo čebele. Nekateri ljudje ga imajo zaradi značilnega okusa veliko raje od sladkorja tudi v kavi. Že od nekdaj znan po zdravilnih učinkovinah pa je nepogrešljiv tudi pri lepotni negi telesa. Nežno namreč čisti kožo, jo ščiti pred bakterijami in ji vrača mehkobo. Kozmetični izdelki iz medu so še zlasti v zadnjem času zelo priljubljeni, saj so primerni za vse tipe kože in neskončno prijetno dišijo.

 

Tradicionalno lepotilno sredstvo

 

Med je bogat vir naravnih učinkovin za nego kože. Že antične civilizacije - egipčanska, grška in rimska - so cenile njegovo zdravilno, vlažilno in mehčalno moč. Japonke, ki slovijo po porcelanasti polti, ga obožujejo zaradi belilnih lastnosti in zmožnosti povrnitve sija kože. Poln mineralov, vitaminov in aminokislin jo mehča in hrani.

 

Je do okolja prijazen in v osnovi brez pesticidov, saj čebele, ki so izjemno bistra bitja, ne nabirajo cvetnega prahu z rož, ki so bile izpostavljene škropljenju.

 

Med obožujejo pravzaprav vse generacije žensk - mladim dekletom pomaga pri mozoljavosti, v srednjih letih oskrbi kožo s prepotrebno vlago, starejšim damam pa zmanjšuje pore.

 

Poleg številnih različnih kozmetičnih izdelkov, ki ga vsebujejo, si sami lahko pripravimo domače medene maske za obraz, ki blagodejno učinkujejo na kožo.

 

Preprosta domača maska za svežino obraza: zmešajmo dve žlici medu z dvema žlicama mleka in zmes nanesimo na obraz. Pustimo delovati deset minut in nato sperimo z vato in mlačno vodo. Koža bo mehka in gladka.

 

Za sijočo kožo: medu primešamo nekaj kapljic limoninega soka. Zmes nanesemo na obraz in pustimo učinkovati dvajset minut. Potem jo odstranimo z vato. Ta maska daje koži mehkobo in prožnost.

 

Proti gubam: žlico medu, žlico skute in žlico olivnega olja dobro premešamo in zmes nanesimo na očiščen obraz. Pustimo delovati dvajset minut. Dobro sperimo z vato in mlačno vodo. Gubice bodo vidno zmanjšane.

 

Pripravek za suho kožo: dve žlici medu in rumenjak dobro premešamo. Masko nanesimo na obraz in pustimo delovati petnajst minut. Dobro sperimo z mlačno vodo. Koža bo temeljito nahranjena.

 

Za lesk v laseh

 

Med je odličen tudi za nego las, zlasti suhih in brez sijaja. Po umivanju s šamponom jih prelijmo s pol litra vode, v katero dodamo žlico medu in sok cele limone. Lasje se bodo kar zalesketali.

 

Z medenimi pripravki kljubujemo staranju. Poleg tega, da je med odličen antioksidant, skrbi tudi za zaščito pred UV-žarki.

 

Med »babičinimi recepti« je tudi praktičen nasvet: mozoljček namažemo z medom in nekajkrat ponovimo. Med bo izvlekel nečistočo in mozolj se bo posušil.


Zdravilna moč

 

Med je cenjen kot živilo, ki izboljšuje zdravje in počutje, deluje dezinfekcijsko in krepilno pri prehladih, pomirja pri živčni napetosti in pred spanjem ter krepi organizem med boleznijo in po njej.

 

Pomaga pri vnetem grlu, slabokrvnosti, kašlju, želodčnih težavah, revmi, obolenjih sečil, srca, črevesja in jeter, zaradi velike vsebnosti enostavnih sladkorjev pa poživlja celoten organizem. Uporabljajo ga tudi pri antiseptičnem zdravljenju ran in opeklin. Čebele uporabljajo pri pridelavi medu določen encim, ki skrbi za to, da se sladkor spremeni v vodikov peroksid, ki je zelo učinkovit antiseptik.

 

Včasih so grgrali toplo vodo ali čaj z medom za lepši glas. Mila ali sveče iz medu pa so v našem domovanju prijetna in dišeča zgodba zase.


Iz Delove priloge Ona.