Močni jen je dvignil Tokio, šibki funt pa potopil London

Japonska prestolnica Tokio je spet najdražje mesto na svetu, sledi mu Osaka, prvo deseterico pa končuje Singapur. Preostalih sedem mest je evropskih. Poglejte tabelo najdražjih mest na svetu.

Objavljeno
12. marec 2009 20.48
M. R.
M. R.
Japonska prestolnica Tokio je spet najdražje mesto na svetu, sledi mu Osaka, prvo deseterico pa končuje Singapur. Preostalih sedem mest je evropskih, kar pomeni, da je v povprečju življenje v zahodnoevropskih državah najdražje. To je pokazala zadnja raziskava življenjskih stroškov v 140 mestih po vsem svetu (Ljubljane ni med njimi), ki so jo opravili strokovnjaki londonskega Economist Intelligence Unita (EIU).
Lestvice najdražjih mest na svetu pripravlja kar nekaj družb, metodologije pa so različne. Analitiki EIU jo sestavljajo na podlagi cen izdelkov in storitev v teh mestih, poleg tega upoštevajo še tečaj nacionalne valute. Iz sprememb na njihovi lestvici, ki jo velika mednarodna podjetja uporabljajo kot izhodišče za določanje plače svojih uslužbencev v tujini, lahko razberemo marsikaj. V slabi polovici leta (od lanskega septembra do letošnjega februarja) je prišlo do precejšnjih sprememb, razlogi pa tičijo predvsem v spremenjenih razmerjih med tečaji svetovnih valut, je prepričan Jon Copestake, vodja raziskave pri EIU.

Močni jen je Tokio s šestega in Osako z osmega mesta potisnil na vrh, medtem ko je norveška prestolnica Oslo padla s prvega mesta na peto. Singapurju se pozna, da je prvi na lestvici mednarodnega indeksa industrijske konkurenčnosti, saj je pridobil pet mest. Še bolje pa se je odrezal Hongkong, ki je takoj za Singapurjem, povzpel pa se je kar za 17 mest. Med kitajskimi mesti je Šanghaj uvrščen na 29. mesto (prej je bil 45.), kjer je življenje samo za dva odstotka cenejše kot v New Yorku, trenutno pa je celo malo dražji od Sydneyja, ki je s 17. mesta zdrsnil na 35. Tudi Pekingu ne kaže slabo, saj je od septembra pridobil 16 mest in je zdaj 36. Juanu se pozna, da je precej tesno vezan na dolar, tako da se je življenje v kitajskih mestih podražilo.

Britanskemu funtu se ne piše dobro, kar se pozna tudi na lestvici najdražjih mest, kjer je London doživel neverjeten padec, saj je od septembra zdrknil z osmega na 27. mesto. Po mnogih letih se je tako zgodilo, da je življenje v britanski prestolnici postalo cenejše od življenja v New Yorku, ki je na lestvici 23. Švicarski frank velja za eno izmed najstabilnejših valut, zato ob sedanji finančni krizi ne preseneča, da je Zürich na lestvici pridobil eno mesto, Ženeva pa tri in se tako znova prebila med prvo deseterico.

Finančna kriza je na stari celini močno prizadela predvsem vzhodnoevropske države. Moskva je z 31. mesta padla na 63., Sankt Peterburg pa s 45. na 78. Menjalni tečaj rublja za dolar je septembra 2008 rusko glavno mesto še postavljal pred New York, zdaj pa je postalo cenejše od ameriškega Lexingtona. Precej slabše se godi ruskim sosedom Ukrajincem. Propadlo je nekaj bank, industrija se je skoraj ustavila, brez dela je v hipu ostalo nekaj sto tisoč ljudi. Kijev je zdrsnil za neverjetnih 59 mest in je 124. Poljakom gre malo bolje, vendar je Varšava kljub temu zdrknila za 47 mest.

Najcenejša mesta za življenje so večinoma v Aziji, ugotavljajo analitiki Economist Intelligence Unita. Ni presenetljivo, da je med zadnjimi desetimi mesti na lestvici kar pet azijskih (Manila, Katmandu, New Delhi, Mumbaj in Karači). Primerjave med določenimi mesti pa pokažejo, da je življenje v Manili za polovico cenejše kot v New Yorku, v Karačiju pa že za dobri dve tretjini.

Iz petkove tiskane izdaje Dela