Nagon je medvede poslal v smrt

V nedeljo so satelitski posnetki dokazali, da je zaledeneli severni morski prehod med Arktiko in Rusijo ter Kanado prehoden, kar se, odkar je človek na zemlji, še ni zgodilo.

Objavljeno
04. september 2008 15.16
F. S.
F. S.

Med devetimi severnimi medvedi brodolomci, ki so po raztopitvi ogromne ledene plošče, odtrgane z večnega ledu na severozahodni obali Aljaske, končali v morju Chukchi in začeli zmedeni in nagonsko plavati na sever, je bil v nedeljo na gladini le še eden, preostalih osem je utonilo. Sicer so odlični plavalci, a več kot 200 kilometrov razdalje ne zmorejo. V nedeljo so satelitski posnetki dokazali, da je zaledeneli severni morski prehod med Arktiko in Rusijo ter Kanado prehoden, kar se, odkar je človek na zemlji, še ni zgodilo.

 

Da bodo severni medvedi (danes naj bi jih bilo približno 25.000, od tega 60 odstotkov na severu Kanade) v bližnji prihodnosti prve žrtve segrevanja planeta in vse hitrejšega topljenja večnega ledu na skrajnem severu Severne Amerike (na Aljaski in Kanadi) in na najbolj izpostavljenih prostranstvih Rusije (Sibirije), vemo že dolgo. Od 16. avgusta, ko je devet odraslih polarnih medvedov dobrih 100 kilometrov od severozahodne aljaške obale izgubilo čvrsta ledena tla pod nogami in po raztopitvi velike ledene plošče, kak mesec prej odtrgane z aljaškega večnega letu, končalo v valovih morja Chukchi, pa imamo v rokah prve otipljive dokaze, da so se v resnici že začele nevšečnosti teh kosmatincev.

 

Le še eden od devetih

 

Ko se je prve dni julija odtrgala velikanska ledena plošča in so jo morski tok, valovi in vetrovi z devetimi medvedi odnesli na odprte vode morja Chukchi (to ločuje severovzhodno Sibirijo in severno Aljasko od Arktike), so jo opazovalci hitro spreminjajočih se klimatskih razmer registrirali kot nov dokaz, da se - tako kot na Antarktiki - večni led topi vse hitreje tudi na skrajnem severu našega planeta. Šele po zadnjem dogodku so na Aljaski zadoneli alarmni zvonci. Devet medvedov so v valovih omenjenega morja 16. avgusta opazili iz izvidniškega letala ene izmed ameriških naftnih družb in o zmedenih brodolomcih obvestili oblasti in organizacije za zaščito živali na Aljaski. Minuli vikend, ko je ameriška WWF od tamkajšnje obalne straže in oblasti zahtevala takojšnjo reševalno akcijo, se je na razburkani morski gladini boril za življenje samo še eden od devetih kosmatincev.

 

Nagon gnal v smrt

 

Čeprav so odlični in vzdržljivi plavalci, je preostalih osem verjetno že utonilo, saj več kot 150 kilometrov razdalje le ne zmorejo. Deveterica je nagonsko krenila proti severu, a s tem v smrt, saj do skoraj 600 kilometrov oddaljenega večnega ledu na Arktiki ne bi mogli priplavati. Do dobrih sto kilometrov oddaljene obale severozahodne Aljaske bi gotovo lahko prišli, a so bili zaradi raztopitve ledene plošče na odprtem morju zmedeni. Preživeli in na gladini še vedno vztrajajoči medved je brez človekove pomoči seveda odpisan, zato je v aljaški prestolnici Anchorage že stekla akcija, da bi ga reševalci iz helikopterja z uspavalnim nabojem omrtvili, hitro spravili v mrežo, dvignili iz morja in odpeljali na kopno. Če ga bodo začeli reševati v dnevu ali dveh, ima nesrečna in izčrpana žival morda še nekaj možnosti za preživetje, sicer bo zanjo prepozno.

 

Prav na dan, ko so kosmatinca nazadnje videli, so Rusija, ZDA, Kanada in preostali svet s satelitskimi posnetki videli, da je severni morski prehod, še nikoli doslej ploven, zdaj prvič prost ledu in prehoden in da je Arktiko mogoče obpluti prvič, odkar obstaja človeštvo. Najnovejši satelitski posnetki, dopolnjeni s podatkom ameriškega državnega centra za led in sneg (NSIDC - National Snow and Ice Data Center), da je letos na Arktiki pod ledom že manj kot 4,14 milijona kvadratnih metrov (milijon kvadratnih metrov manj kot leta 2005), so zadnji signali o katastrofalnem dogajanju v tamkajšnjem ekosistemu.

 

Iz Slovenskih novic