Naravna katastrofa je božja kazen

Novi škof v Linzu meni, da knjige o Harryju Potterju širijo satanizem, da so za cunami na Tajskem krivi bogati turisti in da je orkan Katrina prizadel mesto z najdražjimi bordeli in najlepšimi prostitutkami.

Objavljeno
04. februar 2009 11.58
J. G.
J. G.
Papež Benedikt XVI. s svojimi potezami, ki se predvsem v zadnjem času hitro vrstijo, vedno znova dviga prah. Ni se še polegel zaradi preklica izobčenja štirih skrajno konservativnih škofov, ki jih je kljub nasprotovanju Janeza Pavla II. posvetil leta 1988 izobčeni škof Marcel Lefebvre, že je znova vznemiril javnost. To pot najbolj v Avstriji, a tudi drugod, kajti za pomožnega škofa v Linzu je imenoval 54-letnega Gerharda Mario Wagnerja, ki ga je širša javnost spoznala leta 2001. Tedaj je izjavil, da med mladimi in tudi mnogimi starejšimi priljubljene knjige pisateljice J. K. Rowling o Harryju Potterju širijo satanizem.

 

»Rowlingova uporablja čuden jezik, ki ga nihče ne razume, s čimer daje moč magičnim silam, o dobrem Bogu pa pri njej ni ne duha ne sluha,« je napisal Wagner, ki ima precej posebne poglede še na druga dogajanja. Tako, denimo, meni, da so za cunami, ki je leta 2004 na Tajskem zahteval številne žrtve, zelo veliko med tujimi obiskovalci, krivi izključno bogati turisti, ki prihajajo v revno državo. Orkan Katrina, ki je leta 2005 prizadel New Orleans in v katerem je izgubilo življenje 1500 ljudi, pa je po njegovem božja kazen za tamkajšnje prebivalce. Ni naključje, je dejal, da so bili v tem mestu, sodobni različici sodome in gomore, uničeni vsi nočni lokali in vseh pet klinik, na katerih so opravljali splave, in pristavil, da je bilo kaznovano mesto, »znano po najdražjih bordelih in najlepših prostitutkah«.

 

Odločitev papeža Benedikta XVI., ki je Wagnerja imenoval za škofa, ne preseneča, če vemo, da Vatikan do knjig o Harryju Potterju ni ravnodušen, ravno nasprotno. Kardinal Ratzinger je namreč leta 2003, ko še ni bil papež, bil pa je na čelu vatikanske kongregacije za nauk vere, poslal pismo podpore nemški zgodovinarki in književni kritičarki Gabrieli Kuby, avtorici knjige Harry Potter - dober ali hudoben? Tedaj je napisal: »Vaše prizadevanje, da ozavestite ljudi glede čarovnika Harryja Potterja, je pozitivno, kajti gre za potuhnjeno zapeljevanje človeških duš in ne za nedolžne knjige za otroke.«

 

Avstrijskemu kleru ob imenovanju Wagnerja za škofa ni vseeno, saj mnogi menijo, da gre Katoliška cerkev v ultrakonservativno smer. Cerkveni dekan Franz Wild, upokojeni škof v Linzu Maximilian Aichern, znan po svojih liberalnih pogledih, gibanje za promocijo cerkvenih reform Mi smo Cerkev in še mnogi drugi menijo, da utegnejo takšne Ratzingerjeve poteze oddaljiti od Cerkve številne vernike. Wild je izjavil, da je osupel zaradi tega imenovanja in da je sama procedura katastrofalna. Nekateri kleriki in vidnejši katoliki namreč očitajo papežu tudi to, da se o škofovskem imenovanju ni posvetoval z avstrijsko duhovščino.

 

Na račun papeža Benedikta XVI. izrekajo čedalje pogostejše in čedalje ostrejše kritike tudi drugod. Denimo rotterdamski katoliški škof Andrianus Herman van Luyn je dejal, da so zadnje papeževe poteze »katastrofalne«, katoliški disidentski teolog Hans Küng, čigar beseda ima veliko težo, meni, da bo Ratzinger oddaljil od Cerkve več deset tisoč ljudi, do papeževih potez pa je zadržan celo njegov dolgoletni prijatelj, dunajski nadškof kardinal Christoph Schönborn.


Iz sredine tiskane izdaje Dela