London - Slovito bitje Nessie iz škotskega jezera Loch Ness je bilo po trditvah škotskega paleontologa Neila Clarka pravzaprav cirkuški slon, ki se je hladil v vodi. "Cirkusi, ki so prišli v Inverness, so se pogosto ustavili na nabrežju jezera Loch Ness, da bi se lahko živali spočile," je strokovnjak z univerze v Glasgowu povedal za današnjo izdajo britanskega časnika The Times. Po njegovih trditvah si je mit o "pošasti" zamislil lastnik londonskega cirkusa, da bi privabil čim več strank.
Posnetki iz leta 1933, ko so "pošast" prvič zabeležili, kažejo grbasto sivo bitje z dolgim vratom. "Ko so sloni zabredli v jezero, je bilo videti le rilec in dve grbi: prva grba je bila glava, druga hrbet," je prepričan Clark, ki mit o Nessie preučuje že dve leti. "Vtis, ki ga je ob tem dobil opazovalec, je predstavljal žival z dolgim vratom in dvema grbama, mogoče celo več grbami, če je bilo v vodi več slonov."
To teorijo naj bi dokazovalo tudi dejstvo, da je bila za ujetje Nessie razpisana zelo visoka nagrada. Lastnik londonskega cirkusa Bertram Mills je namreč leta 1933 ponudil 20.000 funtov (danes milijon funtov oziroma 1,5 milijona evrov ali 359,5 milijon slovenskih tolarjev) za ujetje te prikazni. Clark je prepričan, da je bila to le "odlična marketinška poteza". "Ni čudno, da je Bertram Mills ponudil 20.000 funtov nagrade za vsakega, ki bi lahko ujel pošast za njegov cirkus. V bistvu je pošast Nessie že imel v svojem cirkusu," je povedal.
Strokovnjak, ki se je zapisal v zgodovino leta 2004 z odkritjem 165 milijonov let starega odtisa stopala dinozavra na otoku Skye, še pravi, da je legenda o Nessie "v veliki meri produkt 20. stoletja". "Do večine videnj je prišlo po letu 1933. Vse, kar imamo, so navedbe očividcev, meglene fotografije, oddaljeni videoposnetki in dokazane prevare," je povedal. Po njegovih besedah bi veliko videnj lahko pojasnili tudi s plavajočimi hlodi in valovi.
O zadnjih videnjih so sicer ljubitelji pošasti Nessie poročali še leta 2005, ko so zabeležili domnevno kar štiri takšne primere.