Nevarne vlažilne kreme?

Vlažilne kreme, ki jih uporabljajo milijoni žensk in tudi moških po vsem svetu, pri miših spodbujajo nastanek kožnega raka, ugotavljajo raziskovalci z univerze Rutgers v ameriški zvezni državi New Jersey.

Objavljeno
19. avgust 2008 21.33
S. I.
S. I.

Vlažilne kreme, ki jih uporabljajo milijoni žensk in tudi moških po vsem svetu, pri miših spodbujajo nastanek kožnega raka, ugotavljajo raziskovalci z univerze Rutgers v ameriški zvezni državi New Jersey. Dermatologi in onkologi so se takoj oglasili, da to za ljudi ne pomeni nič strašnega, saj ni dokazov, da bi kreme imele enak učinek tudi na človeški koži.

 

Ekipa z Rutgersa je to odkrila po naključju, ko je iskala nevtralno kremo, v katero je hotela dati kofein, s čimer je želela potrditi teorijo, da ta učinkovina preprečuje nastanek kožnega raka, je britanski tiskovni agenciji Reuters pojasnil dr. Allan Conney, ki se ukvarja z raziskavami raka in levkemije. Brezdlake miši, ki so jih predhodno obsevali z ultravijolično svetlobo (simulacija sonca), so namazali s kremami štirih proizvajalcev: Dermabase, Dermavan, Eucerin in Vanicream. Pri »opečenih« miših, ki so jih namazali z vlažilnimi kremami, se je verjetnost razvoja kožnega raka povečala za 69 odstotkov. Ko so miši namazali s posebej pripravljeno kremo, v kateri ni bilo domnevno sumljivih vsebin - mineralnih olj in natrijevega lavril sulfata -, je število rakavih (nemelanomskih) obolenj sunkovito padlo.

 

Kakor je Conneyjeva ekipa zapisala v medicinski reviji Jorunal of Investigative Dermatology, bi bilo treba preveriti učinek tovrstnih krem na človeku, saj je koža glodavcev, ki jo ponavadi prekriva dlaka, tanjša in neprimerno občutljivejša od človeške. Poleg tega so testne miši prejele toliko UV-žarkov, kolikor jih povprečni človek prejme v vsem življenju. Jonathan Rees, profesor dermatologije z edinburške univerze na Škotskem, je prepričan, da bi bilo »noro« nehati uporabljati vlažilne kreme na podlagi omenjene študije, saj imajo miši tanko kožo in živijo v temnih prostorih, človeško telo pa je pripravljeno za izpostavljanje soncu. »Številne učinkovine, ki pri miših povzročajo raka, pri ljudeh delujejo terapevtsko,« dodaja Rees. Nina Goad iz britanske dermatološke zveze dodaja, da je »raziskava sicer zanimiva, vendar iz nje ne bi smeli vleči sklepov za ljudi. Če bi to veljalo za nas, bi na ženskih obrazih videli precej več rakastih obolenj

 

Iz sredine tiskane izdaje Dela!