Novinarja za afero Watergate vedela že pred njenim razkritjem

Nekdanja novinarja časopisa New York Times sta priznala, da sta ga polomila, ko nista sledila namigu v času administracije ameriškega predsednika Richarda Nixona, zaradi česar je konkurenčni Washington Post prvi razkril afero Watergate.

Objavljeno
26. maj 2009 09.45
Hotelski kompleks Watergate
Mo.Z./STA
Mo.Z./STA
New York - Nekdanja novinarja časopisa New York Times sta priznala, da sta ga polomila, ko nista sledila namigu v času administracije ameriškega predsednika Richarda Nixona, zaradi česar je konkurenčni Washington Post prvi razkril afero Watergate.

Nekdanji novinar New York Timesa Robert Smith je priznal, da mu je nekdanji vršilec dolžnosti direktorja zvezne policije FBI Patrick Gray namignil, da je bila v afero vloma na sedež demokratske stranke v kompleksu Watergate v Washingtonu leta 1972 vpletena Nixonova Bela hiša. To informacijo je Smith dobil dva meseca po vlomu na kosilu z Grayjem.

 

Informacijo naj bi potem posredoval in predal uredniku Robertu Phelpsu, sam pa šel na univerzo Yale študirat pravo. Smith se je spomnil na pozabljeno šele sedaj, ker je izvedel, da Phelps piše spomine. Smith pravi, da ne ve, kaj se je zgodilo z zgodbo, vendar pa priznal, da je verjetno sam nosi krivdo, da jih je prehitel Washington Post. Phelps v svojih spominih piše, da ne ve, zakaj zgodbe niso naprej raziskovali.

 

Škandal Watergate sta kasneje oktobra leta 1972 razkrila novinarja Washington Posta Carl Bernstein in Robert Woodward na podlagi pričanja pomočnika direktorja FBI Marka Felta oziroma slavnega "globokega grla", katerega identiteta je bila skrita več kot 30 let, dokler je ni sam razkril leta 2005. Bernstein in Woodward sta za svoje delo prejela Pulitzerjevo nagrado, izdala knjigo, njuno slavo pa je ovekovečil tudi film Vsi predsednikovi možje.