Pravoslavne cerkve, ki gregorijanskega koledarja niso priznale, tako po svojem koledarju novo leto začenjajo na današnji dan.
Zaradi neusklajenosti z astronomskimi dogodki - julijanski koledar je namreč ob začetku 20. stoletja za astronomskimi pojavi zaostajal že za 13 dni - je srbski geofizik, klimatolog in astronom Milutin Milanković leta 1923 na vsepravoslavnem kongresu v Carigradu predlagal spremembe julijanskega koledarja. Novi pravoslavni ali Milankovićev koledar, ki se z gregorijanskim ujema v letih od 1901 do 2799, po letu 2800 pa manj odstopa od astronomskih pojavov, so sprejele Grška, Romunska, Bolgarska in nekatere manjše pravoslavne cerkve.
V Sloveniji sta od pravoslavnih cerkva registrirani Zagrebško - ljubljanska metropolija Srbske pravoslavne cerkve (od leta 1976) in Makedonska pravoslavna skupnost Sveti Kliment Ohridski (od leta 1994). Po podatkih Statističnega urada RS se je na popisu prebivalstva leta 2002 za pravoslavne kristjane opredelilo 45.908 prebivalcev oz. 2,3 odstotka prebivalcev, s čimer pravoslavni predstavljajo tretjo največjo skupino po veroizpovedi v Sloveniji.