Pamplona - Arheologi so v votlini v regiji Navarra na severu Španije odkrili kamnito ploščico, staro skoraj 14.000 let, za katero menijo, da je najstarejši zemljevid na svetu. Grafika na kamnu upodablja gore, vijugaste reke ter območja, ugodna za nabiranje hrane in lov.
Skupina raziskovalcev iz univerze v Zaragozi je ploščico, ki so jo odkrili med izkopavanji leta 1993, poskušala dešifrirati 15 let.
„Z gotovostjo lahko trdimo, da gre za skico oziroma zemljevid okoliških krajev," je povedala vodja raziskovalcev Pilar Utrilla. „Kdor koli jo je naredil, je poskušal v kamen ujeti podobe rečnih strug in gora, ki obkrožajo votlino, ter živali, ki jih je moč najti na tem območju," je dodala.
Vodja raziskave dodaja, da niso prepričani, kaj je prebivalce jame, ki so v njej živeli pred 13.660 leti, navedlo k izdelavi zemljevida. „Morda so želeli zabeležiti območja bogata z gobami, ptičjimi jajci ali kremenom, iz katerega so izdelovali orodje," razmišlja Pilar Utrilla. Raziskovalci tudi menijo, da so zemljevid uporabljali kot pripomoček pri pripovedovanju zgodb ali pri načrtovanju lovskih odprav.