London - V britanski znanstveni reviji Nature journal so objavili odkritje fosilnih ostankov največje kače na svetu, dolge 13 metrov in težke 1140 kilogramov. Znanstveniki so fosilne ostanke ogromnega plazilca našli v rudniku premoga v Kolumbiji.
Titanoboa, sorodnica današnjega navadnega udava, je bila dolga skoraj toliko kot avtobus, živela pa je v deževnem gozdu na severovzhodu Kolumbije pred 58-60 milijoni let. Kača je bila po besedah znanstvenikov tako široka, da bi segala do boka odraslega človeka, tehtala pa je okoli ene tone.
Zelene anakonde, najtežje kače na svetu, tehtajo "samo" 250 kilogramov, Mrežasti pitoni, ki veljajo za najdaljše kače na svetu, pa zrastejo do 10 metrov.
"Verjetno je tako kot anakonda preživela veliko časa v vodi," meni profesor David Polly iz ameriške univerze v Bloomingtonu. "Veliko bi morala jesti. Kaj točno je bil njen plen ne vemo, verjetno pa so bili to aligatorji, velike ribe in krokodili."
Za preživetje je Titanoboa potrebovala povprečno letno temperaturo od 30 do 34 stopinj Celzija, današnja povprečna temperatura v kolumbijskih tropskih gozdovih pa je 28 stopinj. Profesor Polly ob tem opozarja, da bodo zaradi segrevanja Zemlje plazilci najverjetneje razvili večja telesa.