Gospodar z Bavarskega

Paulaner je bavarski pivski prvak že od prvega soda, nanj stavijo tudi nogometaši Bayerna, Grega Skočir pa pravi: »Če pijejo iz 'flaše', so punce zdrave!«

Objavljeno
12. avgust 2009 14.42
Rok Tamše
Rok Tamše
Najstarejši dokument o pivu oziroma pivovarni Paulaner seže v leto 1634. Menihi v münhenskem samostanu Neudeck ob der Au so si naporno življenje popestrili s kuhanjem in uživanjem piva, ki je bilo predhodnik današnjega temnega piva salvator iz Paulanerjeve hiše. To dopolnilo ali pa tudi nadomestek za hrano, ki ga niso spili sami, so razdelili siromakom ali pa so ga prodajali v samostanskih tavernah. Zasebni pivovarji so hitro opazili nevarnost resne konkurence, zato so se pritožili mestnemu svetu. Dobro stoletje pozneje, leta 1780 so menihi dobili dovoljenje za proizvodnjo piva. Takoj so jo postavili širokopotezno, saj so že takrat zvarili štirikrat več piva kot preostale pivovarne na Bavarskem, sledilo je pridobivanje statusa najboljšega, ko gre za pšenična piva.

Zanimiva je anekdota iz obdobja med letoma 1844 in 1848, ko je München zajela prava pivska revolucija. Več kot 2000 meščanov je besno protestiralo, ker se je liter piva podražil za en pfenig. Na uničevalnem pohodu so se lotili stavb in pohištva pivovarn, nedotaknjeno so pustili zgolj poslopje Paulanerja. Baje zato, ker je bilo njihovo pivo odlično.

V osemdesetih letih prejšnjega stoletja je Paulaner presenetil ljubitelje tovrstnega napitka; na trg je najprej poslal prvo brezalkoholno pšenično pivo (prvotno imenovano waitzinger weisse, danes pa ga najdete z imenom heffe-weßbier alkoholfrei), potem še brezalkoholno pivo spodnjega vretja (original münchner alkoholfrei), v izteku osemdesetih pa so 22 metrov pod zemljo zgradili novo klet. Sicer je lager original münchner s prisotnostjo alkohola (4,9 % in 11,5 % ekstrakta osnovne sladice) v svetu najbolje prodajano pivo iz bavarske prestolnice, heffe-weisbier (pšenično motno pivo, ki je nefiltrirano) pa najbolje belo pivo. Oče vseh Paulanerjevih vrst piva je temni salvator.

Paulaner je eden najprepoznavnejših znamk Münchna in Bavarske tudi zato, ker je pokrovitelj nogometnega kluba Bayern. To mu daje dodatno prednost pred tekmeci iz mesta in države, saj gre za enega najuspešnejših nogometnih kolektivov na svetu, ki ima v Nemčiji na milijone navijačev. Sicer Paulaner podpira tudi »škorpijone«, hokejiste iz Hannovra. Vloga tega pivovarja pa se lahko meri tudi po prisotnosti in ugledu, ki ju uživa na največjem pivskem festivalu na svetu Oktoberfestu; od 13 šotorov jih je kar šest od Paulanerja.

Na pivu z Grego Skočirjem

S pevcem in frontmanom rockerske skupine Big Foot Mama sva se končno dobila na pivu. Grega v poletnih mesecih z bendom koncertrira po Sloveniji, vmes pa si privošči nekajdnevna pohajkovanja po obali in otokih Jadranskega morja. Lani je BFM igrala tudi na beograjskem pivskem festivalu, ki je v teku tudi zdaj, do nedelje. »Pivo je zame simbol druženja. Ko grem ven s prijatelji, je na prvem mestu pivo. Sem zaprisežen pivec uniona še iz časov, ko smo s prijatelji spremljali tekme nogometašev Olimpije v prvi jugoslovanski ligi. Navijam za Olimpijo v vseh športih, zmaj pa je prisoten tako pri športnikih v zelenem kot v znaku uniona. Nedavno sem na neki poroki pil nepasterizirani union iz hrastovega soda. Bil je odličen. Po svojem okusu ločim dobro pivo, drugačno pivo in slabo pivo. Najraje ga nagnem kar iz steklenice, točeno pa pijem le v Lepi žogi, ker vem, da je sveže. Fascinirajo me punce, ki pijejo pivo iz steklenice. Delujejo najbolj zdravo, saj se ne ozirajo na mnenje drugih. Seveda pa ni lepo videti, če se preveč razvnamejo in se potem ne obnašajo več svojim letom primerno. Sicer pa je moja obljubljena pivska dežela Anglija. V njihovih pubih se vedno nekaj dogaja. S pivom lahko uživaš v dobrih koncertih ali pa na TV spremljaš nogomet iz premier league. To je super doživetje.«