Posebnost med slovenskimi sladicami je prekmurska gibanica, nacionalna kulinarična dobrota, ki se ponaša z označbo tradicionalnega ugleda. Diši po Prekmurju je kolektivna znamka, ki povezuje ponudnike in proizvajalce prekmurske gibanice, mednje spada tudi gostilna Rajh v Bakovcih, pravi Tanja Pintarič, ki je že četrta generacija družine Rajh, zapisana gostinstvu. Mimogrede: konec prejšnjega tedna je minilo 40 let, odkar Rajhovi v Bakovcih pečejo gibanico, je povedal njen oče Ignac, babica Marija pa, da je bila priprava zamudno in težko delo in še, da je je naredila na tone!
Za poroke in krste
Nekoč so jo pripravljali ob družinskih slavjih, kot so denimo poroke ali krsti, pravi Pintaričeva, dandanašnji je bolj pogosta na desertnih krožnikih: pri Rajhovih spečejo dva velika pekača gibanice na dan, v enem je 28 kosov. Kuharica Manuela Strmšek je ravno pripravljala sladico, ki je ime dobila po besedi güba, guba. Čeprav se morda tako zdi, priprava gibanice ni zelo težavna, pravi, pomembno je, da si vnaprej pripraviš vse sestavine ter da si dosleden in natančen pri odmerjanju nadevov - le tako so plasti lepo vidne in predvsem ravne. Začne se s krhkim testom, s katerim obložimo dno pomaščenega pekača, sledi plast vlečenega testa (tega lahko kupimo v trgovini), nato je na vrsti prva plast nadeva - mak; surov, pomešan s sladkorjem in naribano lupinico limone. Suho sestavino prelijemo z mešanico stepenih beljakov, kislo in sladko smetano in rumenjaki ter potem še pokapljamo z oljem. Sledi plast vlečenega testa, robove vselej obrežemo, nanj denemo skuto, nato testo, orehe, testo, naribana jabolka in potem ponovimo vse še enkrat v istem zaporedju. Končamo s testom, ki ga premažemo z oljem; gibanico za kako uro potisnemo v ogreto pečico ter pečemo pri temperaturi od 160 do 180 stopinj Celzija.
Prvotna je bila nekoliko drugačna od današnje, pravi Tanja Pintarič in doda, da jo nekateri doma še pripravljajo kot nekoč, ker je polnomastna in bolj sladka, je tudi okus drugačen. »Že ta, današnja, je nasitna, zato pri nas strežemo manjše kose, kdor želi, pa seveda dobi tudi običajnega. Raje pripravimo tris, tri sladice, ko se na krožniku tradicija povezuje z modernim: bučna tortica, gibanica v sredini in čarna, čokoladni sufle.«
Brez gibanice torej ne gre, s to staro prekmursko jedjo se ne boste sladkali le v deželi ob Muri, saj jo lahko izdeluje vsak, ki spoštuje predpisan recept in za to pridobi certifikat. V vsej Sloveniji jo pripravlja 40 certificiranih proizvajalcev.
Sestavine:
(za pravokotni pekač, velik 40x35 centimetrov, ali okroglo lončeno posodo s premerom od 30 do 35 centimetrov, visoko od 7 do 9 centimetrov): krhko testo, vlečeno testo, 1,5 kilograma jabolk, 1,2 kilograma skute, 42 dekagramov kristalnega sladkorja, 30 dekagramov maka, 30 dekagramov orehov, 25 dekagramov margarine, masla ali rastlinskega olja, 8 decilitrov kisle smetane, 5 jajc, 6 vaniljinih sladkorjev, cimet, sol.
Makov nadev pripravimo iz maka, 10 dekagramov sladkorja in vaniljinega sladkorja.
Skutni nadev naredimo iz skute, ki ji dodamo dva rumenjaka, 10 dekagramov sladkorja, dva vaniljina sladkorja in ščepec soli ter dobro premešamo.
Orehov nadev dobimo iz orehov, 10 dekagramov sladkorja in vaniljinega sladkorja.
Za jabolčni nadev naribamo jabolka, dodamo 12 dekagramov sladkorja, dva vaniljina sladkorja in cimet.
Za smetanov legir (s tem prelivamo suhe sestavine) potrebujemo kislo smetano in tri jajca, rumenjak in kislo smetano posebej zmešamo, v maso nato počasi vmešamo trd beljakov sneg.
Za maščobni preliv uporabimo margarino, maslo ali rastlinsko olje.
Če pečemo v pravokotnem pekaču, gibanico zrežemo na kvadrate, pečeno v okroglem pa na trikotnike; ponudimo toplo, potreseno s sladkorjem v prahu.