Če želimo pripraviti sendvič, kruh običajno namažemo z namazom in poljubno obložimo. Namaz je pomemben, da se kruh ne namoči in sendvič dlje ohrani svežino. Če izberemo sirni namaz, povečamo hranilno vrednost sendviča.
Osnovna surovina sirnega namaza je sir. Največkrat uporabimo sveži sir, predvsem skuto, ki ji primešamo mlečno maščobo oz. smetano, da povečamo mazavost, in poljubne dodatke (zelišča, šunko, gobice, oljke, ribe ipd.). Smetanasti namazi vsebujejo večji delež smetane. Poznamo sirne namaze iz kravjega, pa tudi iz ovčjega ali kozjega mleka.
Kaj je skuta?
Skuta je naraven sveži (nezorjen) sir iz pasteriziranega kravjega mleka, z dodatkom izbranih mlečnokislinskih bakterij. Je bele barve, osvežilnega in nežnega rahlo kiselkastega okusa, z značilnim vonjem ter mehko in načeloma grudasto strukturo. Skuto uživamo samo, odlična je na kruhu z medom ali marmelado ali pa jo uporabimo pri pripravi različnih jedi. Običajno skuta vsebuje 40 odstotkov mlečne maščobe, lahke skute največ deset. Polnomastna skuta, kot je italijanska maskarpone, vsebuje celo 80 odstotkov maščobe, je kremasta in jo zato s pridom uporabljamo za smetanaste namaze in slaščice. Rikota je italijanska vrsta skute iz kislega mleka in jogurta. Obstajajo tudi druge vrste skute; skoraj vsaka dežela ima svojo vrsto s posebnim imenom.
Za sirne namaze, ki jih lahko kupimo v trgovinah, uporabljajo skuto iz pasteriziranega mleka, zato ni razloga za zaskrbljenost zaradi okužb.
Topljeni siri
Posebne vrste sirni namaz je topljeni sir. Postopek topljenja sirov je poznan že od leta 1940. Osnovni namen proizvodnje topljenih sirov je podaljšati trajnost sirov. Postopek je nekoliko zapleten, zajema pa segrevanje kosov sira, dodajanje siril, kisline, soli in raznih dodatkov (začimbe, gobe, šunka, paprika). Podobno ravnamo sami, če pripravljamo sirov fondi, ko med segrevanjem sira prilivamo vino in dodamo sol. Topljeni sir običajno oblikujejo v trikotnike in pakirajo. Vsebujejo manj kalcija, saj so kalcijevi ioni zamenjani z natrijevimi, zaradi česar topljenje pravzaprav nastopi. Vsi topljeni siri so toplotno obdelani.
Topljene sire, tako kot fondi, lahko naredimo le iz ene vrste sira, običajno pa v mlekarni uporabijo mešanico različnih vrst.
Namaze in topljene sire postrežemo na kosu kruha ali z njimi namažemo kruh za sendvič. Če jih razredčimo, dobimo okusno omako, v katero pomakamo kose zelenjave ali meso z žara. Tako sirni namazi kot topljeni siri iz mlekarn so odlična sestavina za domače namaze, v katerih sprostimo svojo domišljijo.
Skutni namaz s čemažem
Sestavine:
10 dag poljubne vrste skute ali svežega ovčjega sira
3 žlice kisle smetane
sol
1-2 žlički čemaža v olju
1.Skuto ali ovčji sir zdrobimo v posodi z vilicami. Dodamo kislo smetano in dobro premešamo.
2.Na koncu primešamo čemaž v oljčnem olju, solimo in ponudimo s kruhom.
Različica: Če želimo omako, ki bo priloga k mesu na žaru, vmešamo še žlico ali dve mleka.
Namesto čemaža lahko vmešamo drobno sesekljan česen in narezan drobnjak.
Metin namaz pa naredimo iz narezanih svežih metinih listov tako kot prej, če pa želimo kremni namaz, jih vmešamo v maskarpone.
Sirni namaz
Sestavine:
50 dag gorgonzole
10 dag edamca ali poljubnega poltrdega sira
10 dag rezin šunke
1 lonček kisle smetane
sol po potrebi
1.Vse sestavine zmešamo v mešalniku. Namaz ponudimo na kosih paprike, velikih za grižljaj.
Tunov namaz
Sestavine:
3 trikotniki topljenega sira
2 pločevinki tunine
3 žlice vložene koruze
3 večje kisle kumarice
peteršilj
po potrebi sol, limonov sok, kisla smetana
1.Z vilicami pretlačimo topljeni sir in tunino. Dodamo vse druge sestavine in premešamo.
2.Po potrebi prilijemo limonov sok in kislo smetano.
Rajski, nebeški datlji
Sestavine:
datlji, zlate rozine
maskarpone
2-3 žlice sladkorja
sladkor v prahu za posip
1.Datlje zarežemo in odstranimo koščico.
2.Maskarpone zmešamo skupaj s sladkorjem. Zmes naložimo v vrečko za zamrzovanje, ki ji odrežemo vogal in skozenj brizgamo maso v zarezane datlje. Na vsakega položimo še zlato rozino.
3.Na koncu okrašene datlje posujemo s sladkorjem v prahu.
Različica: Tako kot datlje po želji napolnimo tudi izkoščičene suhe slive in marelice.
Iz priloge Odprta kuhinja