V tistih časih je bilo še vse bolj po domače, tudi regul je bilo pol manj kot danes, in nihče te ni postrani gledal, če si nekaj metrov mreže zvečer v morje vrgel in zjutraj spet na čoln potegnil v vznemirljivem pričakovanju, kaj se je v njej ponoči ujelo. Obtežena mreža je visela nad dnom in bolj ali manj uspešno prestregala nočni podmorski promet. Neko jutro sem potegnil na plan pošast – jastoga.
Po pravici povedano sem se ga ustrašil in bil prav vesel, ko se me je sosed usmilil, ga vzel, skuhal in pojedel, da se ni bilo nam treba boriti z njim. Danes, ko sem si vendarle nabral nekaj izkušenj, napake ne bi več ponovil, pa tudi ulovil nisem nobenega več. Zato pa ga lahko v umaški ribarnici naročim in ga čez dan ali dva tudi dobim.
Jastog velja za vrhunsko morsko poslastico. Tudi po ceni, ne le po okusu. Žival je trdoživa, več dni vas na suhem počaka, preden se spravite nadnjo.
Najhujši problem je pravzaprav etičen, saj velja, da je treba glavonožca živega skuhati, le tako naj bi menda zagotovili njegovo absolutno svežino; kako naj bi stvoru sicer vzel življenje, si pa tudi ne predstavljam prav dobro. Kakorkoli, če ste se sprijaznili s tem, da ste ena navadna sadistična svinja, ga (tričetrtkilogramski so najboljši) pet minut kuhajte v posoljeni vreli vodi s pol decilitra vinskega kisa, le klešč mu nikar ne razvežite.
Če pa obračuna s svojo vestjo niste uspešno opravili, vam tudi brati naprej ni treba. Ko boste pokusili žličko juhe, v kateri se je skuhal jastog, boste razumeli, da se zločin izplača.
V primerno veliki posodi na decilitru oljčnega olja popražite štiri srednje velike na rebra narezane čebule, štiri narezane stroke česna in vejico peteršilja.
Jastoga, ki ni več nevaren, razrežite/razlomite/razsekajte na večje komade, položite na popraženo čebulo, zalijte s štirimi decilitri belega vina (malvazije?), dodajte štiri narezane zrele paradižnike in dve žlici paradižnikove mezge, pol decilitra vinskega kisa, posolite, poprajte in brez pokrovke kuhajte dobre pol ure. Mešati ne smete, posodo lahko vsake toliko le potresete. Nič ne škodi, če kuhate ob jastogu tudi nekaj manjših lignjev, kozic, škampov ali školjk, da bo košte več. Postrezite s špageti ali rezanci, ki ste jih skuhali v jastogovi juhi – vodi, v kateri je bil končal rak.
Z luščenjem nežnega mesa iz oklepa, klešč in nožic bo seveda nekaj dela, vendar bo prefinjeni okus veličastnega brodeta trud zanesljivo poplačal. Če pa vas pot kdaj zanese v Miami, poiščite restavracijo Papa Joe’s Stone Crab in naročite hladne rake. Za primerjavo! Rezervacij ne sprejemajo.