Kako iz ene dokaj majhne sobe narediti dve? Odgovor predstavljamo s konkretnim projektom, ki sta ga oblikovali arhitektki Damjana Zaviršek Hudnik in Špela Nardoni Kovač iz biroja Hišeriše arhitektura. Dvanajst kvadratnih metrov veliko sobico sta spremenili v dva spalnika za deklici, ki prihajata v leta, ko potrebujeta nekaj zasebnosti.Otroška sobica je otrokov mali zasebni svet. Pisano obarvane stene in prikupne risbe na stenah, igrače, drobni predmeti, ki jih zbira - veliko je stvari, ki jih je treba pospraviti na nekaj kvadratnih metrov. Starši imajo veliko veselja z opremljanjem otrokove sobe, marsikdo pa se ob tem ubada s prostorsko stisko, zlasti kadar sta v družini dva ali več otrok, stanovanje pa majhno.
Pri urejanju otroške sobe je treba po besedah arhitektke Damjane Zaviršek Hudnik upoštevati dejstvo, da otroci hitro rastejo in da se njihove potrebe v prostoru spreminjajo veliko hitreje kot pri odraslih. »Glede na to, da pohištva ponavadi ne menjamo zelo pogosto, je treba premisliti, kakšne so potrebe v danem trenutku in kakšne bodo čez leto ali dve, ter opremo zasnovati tako, da jo lahko nadgrajujemo ali nadomestimo samo en del,« odgovarja Zaviršek Hudnikova na vprašanje, kaj je treba na splošno upoštevati pri urejanju otroške sobe.
Poleg prostora za spanje je treba zagotoviti dovolj prostora za igro in oblikovanje različnih kotičkov in skrivališč, pa tudi prostor za shranjevanje igrač in oblačil ter seveda prostor za ustvarjanje. Starejši otroci potrebujejo še kotiček za domačega ljubljenčka, poslušanje glasbe, branje, vadbo instrumenta in podobno. Otroški okus se hitro spreminja, opozori arhitektka, zato je bolje, da je pohištvo preprosto oblikovano in da sobo popestrimo z dodatki, na primer s pisano preprogo, zavesami, okrasnimi blazinami, pregrinjalom.
Kako se torej urejanja otroške ali mladinske sobe lotiti, ko imamo na razpolago zares malo prostora in kakašne barve so najbolj primerne, si lahko preberete v zadnji tiskani izdaji priloge Deloindom ali na www.deloindom.si.