Deloindom: S kvadratnega metra izhlapi šest litrov vode

Kako zagotoviti enakomerno oskrbo rastlin z vodo? Poleg improviziranih in kupljenih zalivalnih sistemov ter padavin si pomagamo tudi z zastirkami, rahljanjem in drugimi ukrepi.

Objavljeno
28. julij 2014 13.37
Julijana Bavčar, Deloindom
Julijana Bavčar, Deloindom

Gotovo se še spomnite, kakšno je bilo vreme zadnjo soboto. Ta dan je s kvadratnega metra tal v Biljah v Vipavski dolini izhlapelo 5,9 litra vode, ob mariborskem letališču 5,8 in v Portorožu 6,5 litra. Za jasne poletne dni običajen podatek pomeni, da bi morali lastniki vrtov s takšno količino zaliti kvadratni meter gredice – seveda pod pogojem, da namakajo vsak dan.

Vrtnine nam v tem času vsak dan pokažejo žejo, s tem ko povesijo liste, tudi posmojena trata lastnike hitro opomni, da so jo zanemarili, medtem ko je s sadnimi drevesi, ki rastejo kje ob robu, marsikdo mečehovski in jim nameni vodo, šele ko suša hudo pritiska. O tem, kako vrtne rastline ravno prav zaliti, da energije namesto za oblikovanje sadežev ne bodo porabljale za črpanje vode iz presušenih tal in bomo zadovoljni s pridelkom, smo se pogovarjali z dr. Marino Pintar z Oddelka za agronomijo Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani. Uravnotežena in zadostna preskrba rastlin z vodo, ki je v nujna predvsem za prenos hranilnih snovi po rastlini, ni odvisna le od padavin in količine vode, ki jo znosimo ali z namakalnim sistemom speljemo na gredice, temveč je odvisna tudi od lastnosti tal. Njihova zmožnost za zadrževanje vode se zelo razlikuje glede na tip, s katerim imamo opraviti, čemur je priporočljivo prilagoditi tudi režim zalivanja. Naravne danosti na vrtu sicer težko spremenimo, lahko pa bistveno izboljšamo strukturo tal, da se bodo počasneje izsuševala in da jih padavine ne bodo zbile, opozori sogovornica.

Več o prednostih zastirke in zakaj vrtičkarji ne dosegajo optimalne zalitosti, preberite v aktualni tiskani izdaji priloge Deloindom ali na www.deloindom.si.