Joga: V kateri tečaj joge se vpisati?

V Sloveniji obstaja pestra izbra vadbe joge. Katera je prava za vas?

Objavljeno
30. avgust 2012 11.07
Posodobljeno
31. avgust 2012 16.00
Katerina Vidner Ferkov, Delo.si
Katerina Vidner Ferkov, Delo.si

4. del

Zakaj sploh vadba joge?

Telesna vadba joge je domišljena in preverjena oblika telesnih položajev - asan, ki se je ohranila skozi tisočletja, boljše reference bi težko našli.

Posebne odlike vadbe joge so (enako velja za tai-chi in aikido):

  • ohranja prožnost hrbtenice, ki je ključnega pomena za vitalnost
  • usklajuje dihanje in telesno vadbo - vnos kisika v celice
  • blagodejno vpliva na notranje organe in hormonsko ravnotežje
  • omogoča prožnost udov
  • sprošča
  • dviguje sposobnost koncentracije

Zdaj pa k temu, kar vas res zanima. Boste zaradi vadbe joge lepši, bolj vitki in srečnejši? To možnost imate. Čeprav je joga najprej namenjena temu, da ste zdravi in da se dobro počutite. S predpogojem, da jo vadite.

Nasvet: Če boste jogo vadili le 10 minut vsak dan, obvezno zjutraj, boste opazili znatno izboljšano gibljivost in počutje. Najprej se seveda morate joge naučiti.

Praksa: Ni ključna le telesna vadba (asane), popolni učinek vadbe je dosežen ob vključitvi meditacije, sproščanja in dihalnih vaj. Slednje potrjuje tudi uvedba joge in meditacije v večja podjetja v ZDA.

Pomembno: Pravilna vadba joge ne deluje le na fizični, metalni in čustveni nivo človeka, temveč tudi na energetskega. Z vadbo joge vplivamo na energijske centre - čakre, energijske poti - nadije in jim dovajamo novo energijo - prano.

Sodobna vadba joge

Če v Indiji ali v Nepalu rečete joga, ni enako kot če rečete joga v Brnu, New Yorku ali v Cape Townu. Joga lahko v Indiji pomeni, da preživite naslednjih petnajst let v globoki meditaciji v votlini ob vznožju Himalaje ali ponavljate mantro ob obdelovanju riževega polja. V Brnu vas bodo vprašali katero učiteljico joge imate, v New Yorku pa bodo želeli vedeti, v kateri joga klub hodite, Cape Town pa je nekje vmes.

Izven Indije in dežel, ki so tesno povezane s hinduizmom, sikhizmom ali budističnimi tradicijami, je joga predvsem telesna vadba, vendar se čedalje bolj uveljavlja tudi pomen meditacije, priporoča jo celo uveljavljena klinika Mayo, ter sproščanja in dihalnih vaj.

Joga na Zahodu

Specifično razlago joge so v zahodne države prenesli guruji, kot so Sri Sivananda, Sri Krishnamacharya in drugi. Večji delež vadbe, ki se je uveljavil, se nanaša na tradicionalno hatha jogo.

Kateri tečaj joge izbrati

Z vadbo joge je tako - izbirajte tečaje in učitelje, ki spoštujejo tradicijo in izročilo joge. Številne joga šola imajo tudi certifikate, kar nesporno pomaga pri kredibilnosti učitelja joge.

Pomisleki: Imate poškodbo ali kronično bolezen? Usposobljeni učitelji joge vas pred vsakim položajem obvestijo, za koga ni primeren.

TRADICIONALNA JOGA

Tradicionalno obliko joge, ki je v Sloveniji prisotna že več kot dvajset let, učijo:

Tradicionalno hatha jogo Biharske šole, ki je v Indiji zelo cenjena, poučuje tudi Društvo Samarpan, če si boste ogledali njihovo spletno stran, boste izvedeli tudi, kdaj in kako lahko jogo vadijo ženske in, pogosto napačno interpretirano, tantra.

Za koga je tradicionalna joga?: za vse generacije in starosti (ponekod so na voljo tudi prilagojeni programi).

Vadbo odlikuje celosten in poglobljen pristop. Naučili se boste še sproščanja, jogijskega dihanja in meditacije. Postopno, varno in vodeno napredovanje.

ASHTANGA JOGA

Ashtanga joga prav tako izvira iz jogijske tradicije. Sklop vaj je populariziral jogijski učitelj Pattbhi Jois. Ta oblika joge je postala zelo popularna v New Yorku. Je dinamična in zahtevna in predvsem za tiste, ki jim šport ni tuj. Ni primerna za tistega, ki se nikoli ni ukvarjal s telesno vadbo (razen, če ste zelo pogumni).

Za koga je ashtanga joga: Za tiste, ki si želijo dinamične in bolj zahtevne vadbe. Močno se izboljša ne le gibljivost temveč tudi kondicija. Vadba praviloma ne vključuje meditacije, temveč se med vadbo uporablja posebno dihanje - ujjayi.

IYENGAR JOGA

Gre za obliko joge, ki prav tako sledi tradicionalnemu izročilu, ta slog vadbe je nastal po zaslugi Yogacharya B.K.S. Iyengarja . Vadbo joge odlikuje posebna pozornost natančni izvedni jogijskih položajev. Za razliko od večine jogijskih vadb se pri tej vadni uporablja pripomočke, kot so na primer trak ali podporna blazina, da se lahko vadbenik brez težav namesti v določen jogijski položaj. V Sloveniji je več centrov, kjer je na voljo omenjena vadba. 

Za koga je iyengar joga: Za vse, ki cenite natančnost in postopno razvijanje gibljivosti. Poveča se tudi sposobnost koncentracije in splošna kondicija.

KUNDALINI JOGA

To zvrst joge je na zahodu uveljavil učitelj Yogi Bhajan, ki izhaja iz indijske shikovske tradicije. Vadba kundalini joge je sorodna tradicionalni hatha jogi, morda je za spoznanje bolj dinamična. Vsebuje tudi meditacijo in sproščanje. V Sloveniji jo učijo v več centrih. Na koncu vsake vadbe sledi tudi petje manter (zdravilnih zvočnih vibracij).

Za koga je kundalini yoga: Vključuje vse prvine tradicionalne joge. Primerna je za vse, ki želite spoznati tudi učinek petja manter.

Pomislek: Vadbeniki so pogosto v zagati, če učitelj zapoje OM ali pozdravi vadbenike s pozdravom namaste ali namaskar. Oboje sodi k jogijski tradiciji. S tem ne boste izdali svoje vere, domovine oziroma, to ne pomeni, da ste zdaj verni, če se ustrezno odzovete. Podobno je pri vadni juda ali aikida, kjer ima praksa svoje tradicionalne pozdrave in besede, ki sodijo zraven. Vse je narejeno z namenom spoštovanja in dobrega počutja.

Jogo lahko vadite ne glede na veroizpoved oziroma tudi, če ste ateist. Jogo lahko vadite tudi z naglavno ruto oziroma v drugih tradicionalnih oblačilih, ki omogočajo gibanje. Joga načeloma ne pomeni oprijetih dresov in razkazovanja. Vaša oblačila naj bodo iz naravnih materijalov in udobna.

Učitelja joge opozorite, če imate kakršnekoli poškodbe ali bolezni. Vsi certificirani učitelji vas bodo opozorili, kaj smete in česa ne.

Glavni princip jogijske tradicije je namreč Ahimsa paramo dharma oziroma nenasilje je najvišja dolžnost, vodilo, ki ga je uporabljal tudi mirovnik in borec za človekove pravice Mahatma Ghandi.