Michael Jackson si zdravila ni mogel vbrizgati sam

Pevec je bil po mnenju medicinskega izvedenca preveč omamljen, da bi si bil zmožen vbrizgati zadnjo smrtno dozo.

Objavljeno
21. oktober 2011 12.17
Posodobljeno
21. oktober 2011 12.40
Tanja Cirman, Delo.si
Tanja Cirman, Delo.si
Na sodišču v Los Angelesu, kjer še vedno poteka sojenje zdravniku Conradu Murrayju, ki je pred smrtjo skrbel za kralja popa Michaela Jacksona, je danes pričal medicinski izvedenec dr. Steven Shafer. Ta je izrazil prepričanje, da je bil Jackson preveč omamljen, da bi si sam vbrizgal nov odmerek zdravila propofol.

Murraya namreč obtožujejo, da je odgovoren za pevčevo smrt junija 2009, ker mu je predpisal prevelik odmerek tega zdravila, zagovorniki pa trdijo, da je Jackson sam vzel prevelik odmerek. Shafer je ta argument obrambe označil kot popolno norost.

Jacksonov zdravnik, ki mu grozi štiriletna zaporna kazen in odvzem zdravniške licence, se pred sodiščem zagovarja za nedolžnega. Shafer, ki je profesor na ameriški univerzi Columbia in dober poznavalec zdravila propofol, je prepričan, da je dal Murray Jacksonu 100 miligramov zdravila, med tem, ko slednji zatrjuje, da mu je prepisal le 25 miligramov. Ti podatki namreč ustrezajo njegovi tezi, da je kraj popa prenehal dihati ob kapljanju propofola, žal pa Murray takrat ni bil v sobi. Takšno početje je označil za neodgovorno. »Ko zdravnik opazuje močno omamljenega pacienta, ga ne sme izpustiti izpred oči,« je povedal na sodišču in dodal, da bi si moral Murray zapisovati potek dogajanja vsako minuto.

Še najbolj nenavadno dejstvo pri celotnem primeru, pa je prepisovanje propofola za nespečnost. »Smo v farmacevtskem nikoli še videni deželi,« je bil slikovit Shafer in povedal, da to kar se je počelo z Michaelom Jacksonu se ni počelo še z nikomer. Prav tako si ne zna razložiti, zakaj je Murray tako dolgo odlašal s klicem reševalcem.