Znameniti most Golden Gate praznuje 75. let

Več deset tisoč ljudi je včeraj v San Franciscu proslavilo 75. obletnico odprtja znamenitega mostu Golden Gate.

Objavljeno
28. maj 2012 16.49
Most Golden Gate
T. L., Delo.si
T. L., Delo.si
Domačini in turisti so se zbrali ob mostu, mnogi pa so tudi peš prečkali skoraj tri kilometre dolg most, medtem ko je pod njim plula flota ladij, tudi bojnih iz druge svetovne vojne. Na obrežju je bilo veliko glasbe, plesa pa tudi starih avtomobilov in motorjev, poroča STA.

Ob praznovanju je most ostal odprt tudi za avtomobilski promet, saj so se oblasti hotele izogniti ponovitvi nepopisne gneče, ki je nastala ob 50. obletnici mostu, ko se je leta 1987 nanj zgrnila množica 300.000 ljudi. Zaradi teže se je takrat osrednja cesta na mostu rahlo sploščila.

Celodnevni festival so zaključili s spektakularnim ognjemetom nad tem simbolom mesta, velikim oranžnim mostom, ki ga letno obišče okoli deset milijonov ljudi.

Ob 75-letnici odprtja mostu so potekale številne prireditve, kot so razstave, koncerti, pohodi in predavanja. Med njimi je bila tudi razstava, ki je opozarjala na dejstvo, da je z mostu doslej v smrt skočilo okoli 1600 ljudi. Uradna statistika pravi, da je skok z mostu uspelo preživeti le 26 ljudem.

Zgodovina mostu

Drugi najdaljši most v ZDA so uradno odprli 27. maja leta 1937, najprej za pešce, dan kasneje pa tudi za avtomobile. Njegova gradnja je stala 35 milijonov dolarjev.

Most je dolg 2,7 kilometra, širok 27 metrov, visok pa 227 metrov. Ima šest voznih pasov za avtomobilski promet, čezenj pa je možno tudi peš in s kolesom. Do izgradnje mostu so ožino Golden Gate pri San Franciscu iz mesta v okrožje Marin na severu, kjer je naravni rezervat, lahko prečkali le s trajektom.

Enega najbolj prepoznavnih objektov na svetu so začeli graditi 5. januarja 1933. Zasnoval ga je inženir Joseph Strauss. Po otvoritvi je bil nekaj časa najdaljši viseči most v ZDA, vendar samo do leta 1964, ko so v New Yorku odprli most Verrazano, ki povezuje Brooklyn in Staten Islanda.

Golden Gate imena ni dobil zaradi barve, temveč po ožini Golden Gate, po kateri se po morju dostopa do San Francisca. V oranžno barvo so ga pobarvali deloma iz estetskih razlogov, pa tudi zato, ker je tako bolje viden v megli. V zgodovini je večkrat služil kot ozadje za hollywoodske filme in televizijske nadaljevanke.

Od leta 1937 sta Golden Gate prevozili več kot dve milijardi vozil, le trikrat pa so ga zaradi vremenskih razmer zaprli.