Kot rečeno, je v Ameriki, nedvomno pa tudi v Evropi in Sloveniji v začetku leta med najbolj priljubljenimi temami izguba telesne teže. V medijih kar mrgoli nasvetov in ocen različnih diet. Izognili se niso niti predvidevanju, katere bodo največkrat uporabljene v letu 2009. Strokovnjaki so že opazili, da upada število redukcijskih diet, saj so utrujajoče, zahtevne in ne prinašajo dolgotrajnih rezultatov. Ljudje so naveličani hujšanja in si želijo končno zmagati v bitki s telesno težo.
Jutranja banana
Najnovejša pogruntavščina prihaja z Japonske. Predvideva, da vsako jutro za zajtrk pojeste dve banani in spijete kozarec vode, ki ima sobno temperaturo. Čez dan pa se prehranjujete kot sicer. Kakšni so resnični učinki, bomo še videli. Velja poskusiti.
Nova kuharica
Na večje rezultate dve leti stare vegetarijanske diete bo treba še nekoliko počakati, a knjiga Skinny Bitch je velik hit, še bolj pa ženske pritegne kuharica z ustreznimi recepti. K njeni priljubljenosti je prispevalo dejstvo, da so s knjigo v roki opazili Victorio Beckham, pred kratkim pa je o njej javno govorila tudi Eva Longoria. Dieta pravzaprav ne prinaša nič drastično novega, osredotoča se na sadje in zelenjavo ter alternativne vire beljakovin.
Paketi sto kilokalorij
V Ameriki jih obožujejo, proizvajalci pa zdaj med seboj tekmujejo, kdo bo na trg prvi spravil paket, ki jih bo vseboval zgolj 90. Gre za vnaprej pripravljene preproste, a okusne obroke, za katere ne potrebujete merjenja ali planiranja. Seveda pa vsa dodatna embalaža ni ravno blagodejna za okolje.
Vse je v družini
Čedalje pomembneje postaja, da se z debelostjo in z njo povezanimi boleznimi seznanjajo starši, saj so prehranjevalne navade in nagnjenost k debelosti nekaj, kar izhaja iz družine in njenega življenjskega sloga. Hkrati bo tudi finančna kriza prisilila ljudi, da bodo več kuhali doma, zato bodo lahko bolje nadzorovali, kaj pojedo, in načrtovali optimalno prehrano za vse družinske člane.
Zakaj ne morete shujšati
Vsi vemo, da hrana vpliva na našo težo in da se bomo zelo verjetno zredili, če je pojemo več, kot je pokurimo. A kako pojasniti dejstvo, da se redimo kljub zdravi in uravnoteženi prehrani in čeprav se dovolj gibljemo? Na težo vpliva precej dejavnikov. Ameriški strokovnjaki so pretekli teden opozorili na določena, morda nekoliko nenavadna dejstva, ki lahko vplivajo na kopičenje kilogramov in maščob v telesu.
Premalo spanca
Naše telo deluje najbolje, ko je spočito. Če se ne naspimo, je v stresu in bolj nagnjeno h kopičenju maščob. Ko smo utrujeni, se teže spopadamo s stresom in pogosteje segamo po prigrizkih. Simptomi, ki kažejo na to, da ne spimo dovolj, so utrujenost, premalo energije, razdražljivost in dnevna dremavost. Potrudite se, da vsako noč spite vsaj osem ur. Poskusite dodati 15 minut in opazujte svoje počutje. To počnite, dokler se ne boste očitno bolje počutili.
Preveč stresa
Živimo v družbi, ki od nas zahteva čedalje več. Stres nam po eni strani pomaga, da zmoremo vse, a prav tako vpliva na razpoloženje, čustva in zdravje. Zaradi njega se začne naše telo bojevati za preživetje in ustvarjati zaloge, upočasni presnovo ter začne sproščati hormone, ki povzročajo debelost, predvsem okoli trebuha. Med drugim pod stresom pogosteje posegamo po hrani, kar sicer kratkoročno pomaga, na dolgi rok pa le škoduje. Najpogosteje se namreč odločamo za živila z veliko ogljikovih hidratov, saj takšna hrana spodbudi nastajanje serotonina v možganih, ki nas pomirja.
Uporaba zdravil
Nekatera zdravila proti depresiji, nihanju razpoloženja, migreni, krvnemu pritisku in diabetesu lahko povzročajo debelost. Nekateri pridobijo le malo teže, drugi pa tudi do pet kilogramov na mesec. Težo povečujejo tudi steroidi, hormonske terapije in kontracepcijske tablete. Antidepresivi lahko povečajo apetit zaradi boljšega počutja, nekatera zdravila pa povzročijo zastajanje vode v telesu. Zavedati se moramo, da je lahko nekaj odvečnih kilogramov vrednih pozitivnih učinkov zdravila. Pred menjavo zdravil se vedno posvetujte z zdravnikom.
Bolezen
Včasih je veljalo, da bolezen pokuri kilograme, pa ni vedno tako. Med tistimi, ki povzročajo debelost, je tudi hipotiroidizem oziroma pomanjkanje ščitničnih hormonov, ki upočasni delovanje metabolizma. Znaki so utrujenost, otekanje, hripav glas, slabo prenašanje mraza in pogosti glavoboli. Značilni simptomi so še utrujenost, depresivnost, akne, rdečica obraza, izguba libida ali potence pri moških ter motnje menstrualnega ciklusa.
Menopavza
Ženske vstopijo v menopavzo v različni starosti, večina pa je takrat manj aktivna kot v mladosti. Presnova se pri njih upočasni, hormonske spremembe sprožijo lakoto, depresijo in slab spanec. Ženske v menopavzi sicer navadno izgubijo težo s stegen in zadnjice, vendar pa se jim začne nabirati okrog pasu. V tem obdobju moramo znova uvesti redno gibanje, da pospešimo delovanje metabolizma, hkrati pa preprečimo izgubo kostne gostote.
Iz Delove priloge Ona.