Pravilna oprema za začetnike

Prve podvige prostega potapljanja lahko opravimo le v kopalkah in z masko. Nezavedno smo svoje prve korake prostega potapljanja naredili že v otroštvu in kaj kmalu smo spoznali, da tam doli veljajo drugačni zakoni kot na kopnem.

Objavljeno
03. julij 2008 13.00
Katja Krasko
Katja Krasko

Prve podvige prostega potapljanja lahko opravimo le v kopalkah in z masko. Nezavedno smo svoje prve korake prostega potapljanja naredili že v otroštvu in kaj kmalu smo spoznali, da tam doli veljajo drugačni zakoni kot na kopnem. Leščurja smo resda videli nekje v morski daljavi, a so bile tiste globine za nas takrat še nedosegljive. Ubogi starši so nam morali nato na počitnicah obljubiti, da bomo lahko domov odnesli vse mogoče ''stauhane'', kot smo jim rekli, predmete in živali z ''dosegljivega'' morskega dna, ki so nas tudi v zimskih dneh s svojim neprijetnim vonjem spominjali na poletne radosti ter življenje v morju in z njim.

 

Ko vas bo občutek ''čistega'' bivanja pod vodo vse bolj pritegnil, svetujem obisk tečaja prostega potapljanja. Tam vas bodo seznanili tudi s pravilno izbiro opreme, saj se prenagljeni nakupi, predvsem tehničnih športnih rekvizitov, nikoli ne obrestujejo. Najprej boste seveda med kopico modelov različnih barv in oblik izbrali sebi primerno masko, ki se bo vašemu obrazu najbolje prilegala. Maska mora udobno ''sedeti'' na obrazu, da jo lahko neovirano stisnemo, ko pod morsko gladino izenačujemo pritisk. Njen okvir prav tako ne sme pretirano pritiskati na čelo, da ne bomo zaradi bolečin na obrazu primorani prekiniti potopa. Primerno obliko maske, ki ne bo puščala vode, najlažje najdemo tako, da jo prislonimo na obraz in skozi nos nekoliko vdihnemo. Maska se nam mora »zalepiti« na obraz in ostati trdno na mestu. Tisti, ki sicer na kopnem nosite dioptrijska očala, boste lahko v trgovinah s potapljaško opremo kupili že narejena dioptrijska stekla za različne modele potapljaških mask. Čisto zaradi zakonov fizike naj bo dioptrija na njih nekoliko nižja, kot je na vaših korekcijskih očalih.

 

Potem pridejo na vrsto dolge plavuti, s pomočjo katerih boste začeli dosegati še večje globine. Najpomembneje je, da vas ne tiščijo, obenem pa morajo dobro oprijeti stopalo, sicer vam bodo vzele preveč potrebne energije. Izbirate lahko med različnimi modeli z različnimi trdotami, najsodobnejše in seveda najdražje so narejene že iz ogljikovih vlaken. Mehkejše plavuti so primernejše za začetnike in obenem za potapljače z lažjo konstrukcijo, potapljači z večjo mišično maso pa lahko izberejo trše. Ko boste pridobili kar nekaj moči tudi v nogah in osvojili tehnike prostega potapljanja, boste dvojne plavuti najbrž kaj kmalu zamenjali za enojno plavut, ki je običajno trša ...


Ob vrvi v globine

 

Neoprenska obleka je tudi sila uporabna stvar, če vas mikajo vodni športi. Pomislite, ali jo boste potrebovali samo za prosto potapljanje ali mogoče tudi za potapljanje, srfanje in podvodni ribolov, saj si lahko omislite tudi tako neoprensko obleko, ki bo primerna za vse naštete športe. Če bo le za prosto potapljanje, bo za začetek dovolj petmilimetrska kratka ali dolga neoprenska obleka. Za večje globine so primernejše le nekoliko debelejše in dolge, a pazite, saj predebele neoprenske obleke veljajo za zelo nevarne.

 

Vaša plovnost in s tem večno začetniško vprašanje, koliko uteži si naložiti na pas, vam bosta sprva mogoče povzročala nekaj preglavic, a kaj kmalu boste tudi to imeli v levem palcu. Splošno pravilo pravi, da je pri potapljanju v globine ustrezna obtežitev nevtralna plovnost na globini 15 metrov, v vodi pa si teorijo še nekoliko prilagodimo. Preobteženost lahko povzroči težave pri izenačevanju tlaka ob (prehitrem) potopu, ob dvigovanju pa zaradi tega tudi porabimo preveč energije. Najbolje je, da si uteži namestimo okrog pasu na hrbtišču, saj nas bodo ob morebitni nezavesti na površini verjetno obrnile na hrbet ter sprostile naše dihalne poti.

 

Vsak potop na vdih moramo pravilno označiti s potapljaško bojo, saj so vse rekreacijske dejavnosti na vodni gladini potencialna nevarnost za potapljače z avtonomno potapljaško opremo ali apneiste. Varnostna potapljaška vrv, ki jo boste uporabljali, ko ne boste več čisti začetnik, pomaga pri orientaciji ob spuščanju in dvigovanju. Obenem vas ob njej spremlja potapljaški partner ali varnostni potapljači. Najprimernejša vrv je debela vsaj 10 mm in je svetle barve. Prav tako mora biti čoln, če kraj potopa ne bo ob obali, opremljen z zastavo, ki označuje potapljače v vodi.

 

Celoten članek preberite v Delovi prilogi Polet.