Peking - Doslej najbolj celovita in tehnološko napredna študija velikega kitajskega zidu je razkrila, da je ta spomenik precej daljši, kot so mislili doslej. Raziskava je tudi pokazala, da bi zid na številnih mestih lahko izginil zaradi gradnje cest in drugih infrastrukturnih objetkov, pa tudi zaradi ekstremnih vremenskih razmer.
Kitajski zid, ki so ga gradili več stoletij, da bi Kitajsko varoval pred vpadi tujcev, se razteza na 8851,8 kilometra, kar je precej več od večine ocen, ki govorijo o 5000 kilometrih. Prvi deli kitajskega zidu so bili zgrajeni pred več kot 2000 leti, obnovili in podaljšali pa so ga v času dinastije Ming (1368-1644) spričo grožnje vdorov severnih plemen.
Obrambni sistem vključuje 6259,6 kilometra zidu, 359,7 kilometra jarkov in 2232,5 kilometra naravnih ovir, kot so hribi in reke.
Zid so merili dve leti
Merjenje zidu je trajalo dve leti, strokovnjaki pa so si pomagali z navigacijskim sistemom in infrardečo tehnologijo. Dosedanje ocene o dolžini zidu so v glavnem temeljile na zgodovinskih podatkih.
Direktor državne uprave za kulturno dediščino Shan Jixing je povedal, da je študija razjasnila starodavno skrivnost o dolžini zidu, hkrati pa je opozorila na številne težave pri ohranjanju te znamenitosti.
"Velikemu zidu grozi velika nevarnost, med katerimi sta največji podnebne spremembe in gradnja infrastrukture," je opozoril Shan.
Prvi deli kitajskega zidu so bili zgrajeni pred več kot 2000 leti, obnovili in podaljšali pa so ga v času dinastije Ming (1368-1644) spričo grožnje vdorov severnih plemen.