Prehranimo lasišče in lase

Za zdravje las potrebuje presnova predvsem dovolj cinka, ki ga vsebujejo semena, lahko prebavljivih rastlinskih beljakovin, ter vitaminov skupine B, predvsem vitamina B6, folne kisline in pantotenske kisline.

Objavljeno
25. avgust 2008 15.23
Polona Kovič
Polona Kovič

Naravna nega las doma se začne v kuhinji, saj lasišče oziroma lasje potrebujejo hranila, ne le površinske nege in obdelave. Za zdravje las in ohranjanje njihove barve potrebuje presnova predvsem dovolj cinka, ki ga vsebujejo semena, še posebno bučnice, sončnice in oreški, lahko prebavljivih rastlinskih beljakovin, ki so na primer v avokadu, indijskih oreških, mandljih, pinjolah, lešnikih, soji, tofuju, ter vitaminov skupine B, predvsem vitamina B6, folne kisline in pantotenske kisline, ki jih vsebuje sveže zmleto žitno zrnje, na primer pšenica, pira, ječmen in rž. Žita si pripravimo tako, da jih zvečer zmeljemo in namočimo ter pojemo zjutraj.

 

Ker vitamine skupine B v telesu uničuje oziroma troši predvsem rafinirani beli sladkor, je za bujne, sijoče in zdrave lase nujno opustiti vse, kar ga vsebuje, to pa pomeni tako rekoč večino živilskih izdelkov, saj je beli sladkor poceni konzervans. Če si želimo lepe lase, se torej raje sladkajmo s svežim in suhim sadjem!

 

Za domačo uporabo

 

Celice las ne potrebujejo umetne zaščite pred vlago, mrazom in umazanijo v obliki lakov, utrjevalcev, gelov, balzamov itd., saj lasje potrebujejo tudi vlago. Če se po dežju sprehodimo brez pokrivala, doma pa si lase posušimo pri sobni temperaturi brez fena (ki dobesedno dehidrira lase, zaradi česar se hitro lomijo in izgubljajo svojo naravno voljnost), se samodejno sproži regeneracija oziroma hitrejša in bujnejša rast las. Nekateri dermatologi že odsvetujejo kemična sredstva za njihovo nego in obdelavo, ki dostikrat uničijo naravno kislost lasišča in odstranijo naravna lasna olja, zaradi česar lasje postanejo slamnati. Z uporabo takšnih sredstev je namreč zavrta njihova naravna regeneracija in uničena normalna kislost lasišča (pH), ki naj bi se gibala okoli 5,5. To naravno kislost zagotavljajo prav izločki žlez znojnic in lojnic, ki jih s prepogostim umivanjem z agresivnimi šamponi in drugimi sredstvi za oblikovanje in nego las uničimo oziroma odstranimo. Ta zaščitna prevleka na lasišču pomaga preprečevati vdor patoloških bakterij, ki se zgodi, če je koža prekisla (pH pod 5), preprečuje pa tudi luščenje kože zaradi izrazito izsušenega lasišča, ki je posledica premalo kisle kože (pH nad 6). Katerokoli sredstvo že damo na lasišče ali lase, mora imeti pH med 4,5 in 6. Namesto z agresivnimi šamponi in sredstvi za obdelavo in nego las je te zato priporočljivo umivati z zeliščnimi, blagimi šamponi ter jih vsaj poleti večkrat navlažiti na dežju ali z deževnico.

 

dravje las in lasišča ter njegovo naravno kislost stalno ogroža tudi barvanje las s kemičnimi barvami in kemikalijami za trajne pričeske. Tudi vroče sušenje, nategovanje las na navijalke ali krtače je dobesedno mučenje oziroma uničevanje las.

 

Edino resnično neškodljivo barvanje las je barvanje in toniranje z zelišči in naravno kano, ki naj ne vsebuje niti enega odstotka kemičnega barvila.

 

Naravna sredstva

 

Lasem najbolj koristijo zeliščni šamponi in balzami, ki jih pripravimo sami. Industrijski izdelki večinoma vsebujejo tudi učinkovine, ki sicer dosegajo kratkoročne učinke, vendar na račun zdravja in regeneracijske sposobnosti lasišča in las. Na srečo že obstajajo tudi industrijski izdelki iz izključno naravnih sestavin, ki ne vsebujejo nikakršnih toksičnih ali agresivnih kemičnih snovi, tako da si z njimi lahko prav tako brez skrbi za zdravje las in lasišča redno negujemo lase doma. Nikoli ne pozabimo, da je lasem najbolj všeč enostavno in naravno.

 

 

Več v prilogi Ona!