Presaditev bijočega srca

Britanski srčni kirurgi so prvič uspešno presadili bijoče srce po novem postopku, v katerem ohranjajo temperaturo organa in bitje srca tudi med transportom.

Objavljeno
05. junij 2006 20.44
London - Srčni kirurgi v britanski bolnišnici Papworth so 22. maja prvič uspešno presadili bijoče srce. Novost postopka je v ohranjanju temperature organa in v delujočem stanju tudi po odvzemu darovalcu in med transportom do prejemnika. Njegova prednost pred običajnim postopkom podhladitve organa po odvzemu pa je predvsem v tem, da tako organ ostane uporaben dalj časa.

Novi postopek kirurgom omogoča natančnejši pregled zdravja organa in njegove ustreznosti za prejemnika še pred presaditvijo, kar naj bi zmanjšalo tveganje za zaplete po posegu.

Največja prednost postopka, pri katerem organ ohranjajo v delujočem stanju, pa je v podaljšani življenjski dobi organa, kar omogoča prevoz na daljše razdalje, s čemer se razširi krog bolnikov, ki lahko organ dobijo.

Srce, obdelano po obstoječem postopku podhladitve, je namreč uporabno le štiri do šest ur po odvzemu, obenem pa obstaja tveganje, da ga bo postopek poškodoval. Daljši kot je čas med odvzemom in presaditvijo, manjša je verjetnost, da bo prejemnikovo telo organ dobro sprejelo.

Prva presaditev po novem postopku je bila opravljena v okviru poskusnega projekta, ki vključuje štiri bolnišnice v Veliki Britaniji in Nemčiji, raziskovalci pa načrtujejo še 19 operacij. 58-letni bolnik se po prestani operaciji zelo dobro počuti.