Bergamo - Kako svobodne so misli, ideje in mnenja? Ali je mogoče koga postaviti na zatožno klop zaradi javnega izražanja svojega mnenja? Tudi za ta vprašanja gre na procesu proti italijanski pisateljici in novinarki Oriani Fallaci, ki se je v ponedeljek začel v Bergamu.
Hudo bolna 76-letna Fallacijeva, ki že več kot deset let živi v New Yorku, je po svojem pravnem zastopniku sporočila, da so citati, ki ji jih očitajo kot žaljive, iztrgani iz konteksta in da bo vztrajala pri zapisanem, dokler bo živa.
Sporni knjigi Jeza in ponos in Moč razuma sta nastali iz serije njenih člankov za milanski Corriere della Sera. Prva, Jeza in ponos, ki je v milijonih izvodov izšla v skoraj vseh večjih svetovnih jezikih in sprožila ostre polemike, je v primerjavi z Močjo razuma še blaga in spravljiva. Moč razuma pa je popoln obračun s katoliško cerkvijo, kakor tudi z levico in desnico v politiki. Fallacijeva jih imenuje Trojna aliansa in jim očita, da so zahodni svet pripeljali do propada. Katoliška cerkev, politična desnica in politična levica združene niso nič drugega kot islamu prijazna Trojna aliansa, pribija Fallacijeva. Evropo prodajajo muslimanom, oči zatiskajo pred resnico, da je evropske civilizacije konec po njihovi krivdi. S surovimi besedami obsoja pomehkuženi Zahod, ki se strahopetno umika v kulturnem boju z islamom in prepušča prihodnost nasprotniku. Zaradi njenega izrazoslovja jo je tožil predstavnik islamske verske skupnosti v Italiji.
Na proces pa Fallacijeve ne bo, njen pravni zastopnik bo predložil zdravniško spričevalo, da toženka ni sposobna za potovanje. V Italiji, kjer se z njenimi idejami strinja velik krog prebivalstva, v kulturnem življenju pa je dokaj osamljena, si tako politične kot kulturne skupine na vse kriplje prizadevajo izbrisati »kršitev mnenja« s seznama kaznivih dejanj, piše Süddeutsche Zeitung.
Iz torkove tiskane izdaje Dela.